Dopravní zácpa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Německá dopravní značka 124 pro kolonu. Podobně vypadá i česká dopravní značka A 23 „Kolona“.
Kolona aut na portugalské silnici

Dopravní zácpa (v odborných textech nazývaná kongesce nebo dopravní kongesce) je stav provozu na pozemní komunikaci, tramvajové dráze nebo jiné dopravní cestě charakterizovaný zpomalením rychlosti, prodloužením jízdních dob a kolonami vozidel nebo jiných dopravních prostředků.

Nastává, pokud je aktuální provoz silnější než její aktuální kapacita, často vzniká též následkem krátkodobého zneprůjezdnění nebo snížení kapacity komunikace vlivem dopravní nehody, pracovní činnosti, vadné činnosti signalizačního zařízení nebo jiné mimořádné události.

Pro pozemní komunikace je v Česku a některých dalších zemích stanovena speciální dopravní značka „Kolona“, která upozorňuje na místa, kde pravidelně dochází ke kongescím.

Možnou obranou proti kongescím je buď zvyšování kapacity komunikací a výstavba dalších, nebo naopak regulace provozu, omezování práva vjezdu do určitých oblastí nebo zpoplatňování provozu. Vliv má také modernizace řízení dopravy, zejména koordinace a dynamické řízení světelných signalizačních zařízení a preference některých druhů dopravy, například hromadné, cyklistické nebo pěší.

Související články

Externí odkazy

Šablona:Pahýl - pozemní komunikace