Diskuse:Včela medonosná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Říká mi Karakal, že ty interwiki jsou snad špatně; já to kopíroval z de: kde to bylo pod Bienen (s redirectem z Biene), v en: to je Bee, tak nevím, klidně to někdo překopejte; mimochodem, ten článek se jmenuje včela, ale definiční věta má tlustě včelu medonosnou (i taxobox), je to tak OK? ptám se prostě, -jkb- 11:29, 1. 9. 2005 (UTC)

Já teď byla mimo, takže jsem nemohla odpovědět hned. Ano ten článek obsahuje mnoho chyb, mimo jiné tu, že taxobox patří na včelu medonosnou. Původně jsem chtěla vytvořit aspoň pahýlek, ale nebyl čas. Wikipedista Dronte mi slíbil, že to předělá, takže to asi zůstane na něj. S interwiki je to tak, že nikde není článek včela (Apis), ale nějaký vyšší takon. Nejníže se dá dohledat čeleď a ta jen v de: en: a myslím, že fr: a to je pořád o jeden stupínek výš. Teď bych to ale nechala a počkala, co udělá Dronte. Možná tehle článek přesuneme na včelu medonosnou, odsud necháme redirekt a jinak bude jen čeleď. Prostě nechce se mi dělat další úpravy, dokud nedohodnem základ. --Karakal 15:32, 1. 9. 2005 (UTC)
Protože s tím nikdo nic nedělal, vyřešil jsem to. Články rozděleny a umístěny na patřičná místa (včela a včela medonosná), doplněna správná interwiki (oba články v angl. verzi existovaly již od prosince 2004/ledna 2005, jen byly oproti zvyklostem na angl. pojmenovaných stránkách a patrně i bez redirektů z lat. názvů). Časem možná i oba články upravím, opravím a rozšířím, ale raději bych dal přednost tomu, kdyby si je vzal na starost nějaký odborník na slovo vzatý? Nevíte, kde se něco takovýho dá koupit??? Cinik 07:27, 26. 10. 2005 (UTC)
Akorát šablona JED evokuje představu, že včela produkuje pouze jedy, což je zjevný nesmysl --MiroslavJosef 11. 2. 2009, 13:10 (UTC)
Šablona jed říká, že včela produkuje jed. Ne, že jen jed. --Cinik 11. 2. 2009, 13:47 (UTC)

Ciniku, nemáš pravdu, protože ta šablona je bez vysvětlujícího textu a po najetí myší se zobrazí jen: "Pozor, jed!" Moc srozumitelné sdělení to není. Ta šablona by jistě patřila do článku včelí jed, ale lebka se skříženými hnáty vedle nadpisu včela medonosná mi připádá neadekvátní. --egg 11. 2. 2009, 14:11 (UTC)

Ta šablona se dává ke všem jedovatým živočichům a rostlinám. --Cinik 11. 2. 2009, 14:34 (UTC)
Nebylo by lepší udělat k nim nějakou šablonu "jedovatý organismus" (nebo nějaký podobný lepší název)? Takhle je to skutečně zavádějící. --Postrach 11. 2. 2009, 14:40 (UTC)
To by určitě problém nebyl. V tom případě by možná stálo za to udělat to pořádně jedovatý organismus/živočich/rostlina/houba + prudce jedovatý (tytéž možnosti) a zároveň tímto u těch specifických kategorizovat --Cinik 11. 2. 2009, 14:47 (UTC)

Oddíl označený jako "Plemena" by měl obsahovat poddruhy včely medonosné. (Včela med. - kraňská, vlašská, tmavá atd.)
Níže uvedený seznam podle kontinentů spíše napovídá, že úmyslem autora bylo uvést do oddílu další druhy (nikoliv plemena) rodu včela.
Mám k dispozici zdroje k obojímu - k druhům i poddruhům. K názvu oddílu navrhuji místo "Plemena včel" některý z uvedených jednoznačnějších pojmů "Další druhy včel" nebo "Poddruhy včely medonosné". Vzhledem k tomu že druhy včel jsou již vyjmenovány v článku "Včela", bude se zde hodit spíše "Poddruhy včely medonosné".--Kenad 24. 9. 2009, 07:03 (UTC)

Dobrý nápad. Myslím, že se do toho klidně můžete dát, díky. --egg Ostatně soudím, že VfD musí být zničeno. 25. 9. 2009, 11:44 (UTC)
Tak jsem to proved. Kromě tabulky s poddruhy jsem doplnil několik pahýlů částí čl.: Měl jsem je už připravené :-) Ukazuje se, že celý článek nabobtnal. Při pročítání jsem zaznamenal některé duplicity, které vznikly doplněním zmiňovaných pahýlů. Např.: o mateří látce. Také mám dojem, že některé detaily chovatelské praxe patří do jiněho článku, který by se mohl jmenovat "Chov včel". Zde bych kladl důraz spíše na informace entomologického rázu. To jsou mé návrhy k zeštíhlení článku. --Kenad 25. 9. 2009, 17:20 (UTC)
A ještě dotaz: kdo je oprávněný smazat tvrzení


Domnívám se, že článek Včela medonosná už není příliš stručný ani nepostrádá důležité informace. --Kenad 26. 9. 2009, 10:46 (UTC)

Jasně, bez problémů. Editujte s odvahou. :-) --egg Ostatně soudím, že VfD musí být zničeno. 26. 9. 2009, 19:58 (UTC)


Pro informaci: Jestli jsem to správně pochopil, většina obsahu článku "Včela" byla kdysi oprávněně přesunuta do tohoto článku "Včela medonosná". Za použití seriózního zdroje jsem vytvořil nový, který pojednává striktně o rodu Včela. Račte se podívat. --Kenad 2. 10. 2009, 09:02 (UTC)

Tumidóza[editovat zdroj]

Upozorňuji na nesprávný termín "tumidóza" v sekci "Nemoci včel" podsekci "Nemoci dospělců". Bližší vysvětlení v článku Lesknáček úlový a v jeho externím odkazu "Parazitismus, nemoci včel a názvosloví živočichů". Navrhuji doplnit článek o sekci "Škůdci včel" a úvést Lesknáček úlový. --Kenad 23. 10. 2009, 08:59 (UTC)

Doplnil jsem podsekci "škůdci včel". Kdo smaže tumidózu? --Kenad 1. 11. 2009, 15:26 (UTC)

Ahoj - na fotografii, která má zobrazovat líhnoucího se trubce, je ve skutečnosti mladá dělnice. Trubec i trubčí plást vypadají jinak. S pozdravem R.V.