Diskuse:Osnova (textil)
Přidat témaNeznámému Prachenu nebo Prachenovi (?):
1) S tou terminologií je to trochu zmatené, rád se nechám poučit :
V němčině se používá pojem příze jak pro výrobky ze staplových materiálů, tak i podobné útvary z "nekonečných" vláken. V češtině se dosud těm druhým říkalo hedvábí ale od tohoto pravidla se zřejmě upouští (psal jsem tom v příspěvku Filament) a náhradní pojem se asi ještě neustálil. Není mně známo, že by se teď hedvábí bez vyjímek nahradilo pojmem "multifil". Myslím, že se «multifil» nedá použít pro “nekonečná” vlákna z přírodního hedvábí (a právě přírodní hedvábí se pokud vím snove výlučně pásovým snováním).
2) Literatura www.tul.cz :
Bylo by to krásné, kdybych měl přístup ke skriptům TU Liberec. Snažil jsem se o to přes administrátora těch stránek, ale jako cizák jsem nedostal ani žádnou odpověď. Proto nemůžu tu adresu doporučit jako literární pramen.
3) Ještě krásnější by bylo, kdyby Prachen odhalil aspon částečně svou anonymitu, abych s ním mohl diskutovat.--Ryj 11:07, 20. 2. 2008 (UTC)
Barvení osnovy
[editovat zdroj]Kde se vzalo tvrzení "Většina osnov je z režněbílých přízí"? Osnova z barevné příze je úplně normální, i u jednobarevných látek, když se barví příze předem a ne až hotová látka... Akorát na to nemám zdroj, ale tady to taky není ozdrojované...--2A00:1028:9943:A6BA:A465:6561:C3FF:6261 10. 5. 2016, 09:57 (CEST)
- Dobrý den, pokud máte vážné pochybnosti o faktické přesnosti daného tvrzení, můžete v článku na příslušném místě použít šablonu
{{Fakt}}
či{{Doplňte zdroj}}
. Samozřejmě je nejlepší, když je každé zpochybnitelné tvrzení podloženo věrohodným zdrojem.--Jiekeren (diskuse) 10. 5. 2016, 10:22 (CEST)
Snad by vážený anonym mohl naznačit, odkud nachytal to tvrzení, že osnova z barvené příze je "normální". Samozřejmě je výroba osnov z barevných přízí technicky možná. Oděvní a bytové tkaniny (a pleteniny) z barevných osnov se tak vyrábějí jen v uvedených výjimkách (u technických textilií to prakticky vůbec nepřichází v úvahu), protože tato technologie je podstatně dražší, než barvení textilie v kuse. K větě, (kterou jsem psal před 8 lety) jsem tenkrát neuvedl žádný zdroj, protože podle mé zkušenosti je i pro každého laika opačná výpověď nelogická. V odkazu (z roku 2013), kterým jsem teď doložil svoji tehdejší větu se (v souhrnu) uvádí, že maximálně 20 % všech přízí (tedy asi 13 % osnovních nití) se barví před dalším zpracováním. Toto množství odpovídá také moji dosavadní praxi. (Např. džíny, jako druh do kterého se zatkává největší část obarvených osnov, se podílejí na celkovém množství textilií asi 5-6 %). --Ryj (diskuse) 11. 5. 2016, 14:34 (CEST)
- Anonym děkuje za odpověď a upřesnění a dodává, že to má ze zpracování vlny a že to před těmi dvěma týdny v rychlosti dost blbě naformuloval, za což se omlouvá.--90.178.202.206 21. 5. 2016, 21:03 (CEST)