Diskuse:Oscar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Návrh na zpřehlednění[editovat zdroj]

Navrhuji ze stručného výčtu držitelů Oscara vymazat ty kategorie, které mají vlastní článek, a místo toho dát pouze odkaz ve výčtu všech kategorií. Stránka by se tak výrazně zkrátila a myslím, že i zpřehlednila. --Adam Zábranský 5. 12. 2010, 19:03 (UTC)

Jsem pro. --Ladin 5. 12. 2010, 19:24 (UTC)

Viac než 200 krajín?[editovat zdroj]

Keďže OSN má 193 členov, tak o čísle "viac než 200 zemí" pochybujem. --Lalina (diskuse) 30. 3. 2012, 01:14 (UTC)

Tu informaci zdroj skutečně obsahuje. Jedná se ovšem o info domovské stránky Oscarů. Pokud vysílání pokrývá celou planetu, lze sice ne zcela přesvědčivě, ale přesto vnímat informaci jako možnou, protože celkový počet států přesahuje hodnotu 200. Přesto, suverénních států s plným mezinárodním uznáním je méně než 200, a to pokud vidím dobře 194. Informace je z tohoto hlediska pochybná a je potřeba ji orefovat NVZ.--Kacir 30. 3. 2012, 01:45 (UTC)
Děkuju za připomínky. Ano, suverénních států je ve světě méně než dvě stě. Zároveň však existují země, které spadají pod suverenitu jiného státu (např. Gibraltar, Grónsko, Isle of Man, Bermudy, atd.). Moje domněnka je, že Akademie píše o zemích, pod které patří i teritoria a kolonie. Takže nesouhlasím s názorem, že jde o pochybnou informaci. Ta je zcela v pořádku, pouze její překlad se může interpretovat chybně. Možná jsem měl zvolit jiné slovo, než "země". Na druhou stranu zdrojů můžu nabídnout kolik bude třeba. Jeden (dokonce oficiální) tam však už je. Dan--Wilbur (diskuse) 30. 3. 2012, 13:35 (UTC)
Tady je problém s terminologií. Lidově je země synonymum pro stát, ovšem odborně je nutné rozlišovat stát a zemi. Stát jako suverénní subjekt mezinárodní práva se může skládat ze zemí (příklad ČSR)), ale země nepožívají suverenity v mezinárodním právu, protože se nejedná o státy. Výše uvedené příklady teritorií nejsou státy, což odráží informace jak v článcích, tak i šablony {{Severní Amerika}}. Bohužel daná informace je v tomto smyslu zavádějící, protože zaměňuje stát a zemi. Stejně tak lze napsat: „TGM byl zvolen prezidentem čtyř zemí,“ což by u čtenáře mohlo vyvolat dojem, že byl prezidentem čtyř států. Chápu Akademii, že vyšší číslo vypadá lépe.--Kacir 30. 3. 2012, 21:29 (UTC)
Souhlasím. To byl záměr - vyšší číslo vypadá skvěle. Ale z mých zkušeností z Británie je i Gibraltar "country". Teď jen vymyslet, co s tím. Můžeme to smáznout a já se můžu pokusit najít informaci, v kolika státech (ne zemích) se Oscar vysílal. Anebo tam můžu dát ten další zdroj. Jak je libo, udělám to rád. --Wilbur (diskuse) 31. 3. 2012, 05:23 (UTC)
Ještě bych s dovolením podotkl, že země, které jsem vyjmenoval (na rozdíl od ČSR) mají svojí měnu, vlajky, poštovní známky, atd. V tom vidím já ten rozdíl. Každopádně tohle (různorodost) je kouzlo nejen wikipedie, ale i cizýho jazyka. :) --Wilbur (diskuse) 31. 3. 2012, 05:33 (UTC)
Aj keby sme do toho započítali všelijaké závislé a pod. územia, aj tak o tom čísle pochybujem. Určite sú krajiny, kde to nevysielajú (Severná Kórea, Irán a pod.), takže to asi aj tak na vyše 200 nevylezie. --Lalina (diskuse) 31. 3. 2012, 13:27 (UTC)
Vzhľadom k tomu, že tých krajín (štáty, teritória, kolónie) je vyše 250 (ak mám byť presnejší, tak 258) nie je to číslo hádam prehnané. Ale nechcem byť hnidopich, nehľadal som žiadny dôkaz o tom. A možno ani neexistuje. Tak je ale písané na oficiálnych stránkach, z ktorých čerpám predovšetkým. Môj návrh čo s tým je vyššie. Ak trváte na tom to vymazať, stane sa. Pekný deň :o) D.--Wilbur (diskuse) 31. 3. 2012, 14:29 (UTC)
Wilbur, keďže som tiež filmový fanúšik tak ma tento údaj zaujal, lebo sa mi zdá privysoký, ale ak toto číslo potvrdzujú dôveryhodné zdroje, ako hovoríš, tak nevidím žiadny dôvod, aby sme Ti neverili a aby si to mazal. Maj sa fajn. --Lalina (diskuse) 31. 3. 2012, 21:30 (UTC)
A není to náhodou v době satelitní televize a internetu úplně jedno? Podle mého z tohoto hlediska je každé číslo (v jakékoliv výši) vlastně hausnumero, které má nulovou vypovídací hodnotu. MiroslavJosef (diskuse) 31. 3. 2012, 22:08 (UTC)