Diskuse:Milan Hejný
Přidat témaNení všechno zlato, co se třpytí.
[editovat zdroj]Tato metoda je možná zajímavou alternativou pro skupiny dětí s trochu horším chápáním matematiky. Dnes se moje dcera opět dostala do třídy (1. ročník osmiletého gymnasia) vyučující touto metodou a její i můj rodičovský názor se tedy velmi zásadně liší od i zde uváděných názorů na tuto metodu. Jednak v probíraném učivu zaostávají oproti ostatním třídám, ale navíc ji matematika zcela přestala bavit a při hodinách se nudí. Tato metoda se v poslední době představuje jako spásné řešení, ale často představuje pro děti velký problém, protože mimo pomalejší postup v látce navíc zantelně omezuje možnost přechodu na školu, která touto metodou matematiku nevyučuje. Jak jsem zmínil, je to naše již druhé setkání s touto metodou. To první skončilo po druhé třídě základní školy tak trochu fiaskem, děti zaostávaly právě v matematice, a dalo dost práce jak pedagogům, tak rodičům tuto ztrátu dohnat. A že by se pro ně matematika stala nejoblíbenějším předmětem se říci nedá. A zdaleka ne všichni pedagogové jsou touto metodou tak nadšeni.
(Tento nepodepsaný komentář vložil čtenář do textu) --Sokoljan (diskuse) 30. 10. 2013, 11:54 (UTC)
- Myslím si, že mi i tato metoda (používaná na zájmovém kroužku) pomohla získat zlato na mezinárodní matematické olympiádě, takže jsem touto reakcí velice překvapen. Vím, že byli žáci, kteří jakoby ze zásady odmítali nad matematikou přemýšlet a chtěli vzorce, které se mohou naučit nazpaměť; tito byli frustrovaní, pokud jim je učitel nedal. Omlouvám se za original research, ale nedokázal jsem to nechat bez komentáře. Tohle není "alternativa pro děti s horším chápaním matematiky", to je matematika s porozuměním, bez šprtání. Porozumění vyžaduje krátkodobě více času než pouhé zapamatování, ale dlouhodobě se to vyplatí. --Viliam Búr (diskuse) 12. 2. 2014, 23:20 (UTC)
Zdroj informací
[editovat zdroj]Mám ještě následující informace. Šlo by z toho něco použít? --HejTi (diskuse) 3. 11. 2013, 00:50 (UTC)
Prof. RNDr Milan Hejný, (*23.5.1936 v Martině, Slovensko) je přední český a slovenský odborník v didaktice matematiky. Po absolvování Matematicko fyzikální fakulty na Karlově Univerzitě v Praze (1959) působil na ČVUT v Praze, VŠD v Žilině, MFF v Bratislavě a od roku 1991 na Karlově univerzitě, Pedagogické fakultě.
Prof. Hejný je autorem nebo spoluautorem
16 matematických publikací a více než 270 publikací z didaktiky matematiky, včetně 13 knih, které jsou často citovány. Hlavní vědecké výsledky v oblasti didaktiky matematiky vytvořené buď ve spolupráci s otcem Vítem Hejným, nebo pod jeho inspirativním vlivem jsou tři:
Metoda genetické paralely a projekce fylogeneze matematiky do ontogeneze. Metoda atomární analýzy jako nástroj zkoumání záznamů řešitelských procesů žáka. Teorie generického modelu popisující mechanizmus poznávacího procesu umožňuje diagnostikovat deformované matematické představy žáka a dává podněty k tvorbě reedukačních postupů. Na Pedagogické fakultě UK v Praze vytvořil výzkumný tým, který rozpracoval teorii generického modelu a koncipoval „schneme-oriented“ edukační teorii neboli teorii vyučování orientovaného na budování schémat (VOBS). Od roku 2005 tento tým tvoří sérii učebnic matematiky pro 1. stupeň ZŠ.
Prof. Hejný působil jako hostující profesor na Concordia University v Montrealu, Kanada (10 měsíců) a Central Michigan University v Mount Pleasant (5 měsíců). Přednášel na 13 zahraničních univerzitách a na více než 30 mezinárodních konferencích na některých navíc pracoval v programovém výboru, nebo jako předseda některé dílčí sekce konference.
Prof. Hejný byl a je řešitelem nebo spoluřešitelem 7 domácích a 4 mezinárodních grantových projektů, je člen redakční rady časopisu Educational Studies in Mathematics a redakční rady nakladatelství Kluwer pro sérii Mathematics Teacher Education.
- Něco jsem do článku zapracoval, bylo by to ale třeba dokumentovat odkazy na literaturu. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 3. 11. 2013, 14:45 (UTC)
podobná metoda
[editovat zdroj]http://muj-antikvariat.cz/kniha/od-nasobilky-po-integral-colerus-egmont-1965
podobný přístup k výuce žáků lze nalézt v této knize