Diskuse:Kryptografie
Přidat témaTak mne napadlo: opravdu je nutné používat tvar Vigenèrova namísto Vigenerova? Doposud jsem se s tím nesetkal v žádném českém odborném článku a navíc se to špatně hledá fulltextem. --62.240.183.254
- Já to opsal z Knihy kódů a šifer, tam je to takhle s francouzskou diakritikou. Otázka, jestli se mají přizpůsobovat lidé strojům nebo stroje lidem, je podle mě algoritmicky nerozhodnutelná. --egg ✉ 23:42, 20. 12. 2006 (UTC)
Náměty
[editovat zdroj]Úvodem oceňuji rozsáhlost článku, ale mám několik připomínek.
První připomínkou je, že kryptografie je v článku v podstatě redukována jen na šifrování zpráv. Kryptografické metody pro zajišťování autentičnosti zpráv (MAC, digitální podpis) nejsou v dostatečné míře zmiňovány a není vysvětlen jejich účel. Elektronické podpisy jsou dokonce chybně definovány jako "softwarové prostředky, které umožní šifrování textu"!
Druhou mojí připomínkou je velký podíl popisu historických a dnes již nepoužívaných šifer. Pro tuto část článku doporučuji vytvořit nový článek s názvem například Klasické šifry.
Třetí připomínkou je, že odstavec o steganografii je matoucí. Neznalý čtenář se po přečtení textu může nesprávně domnívat, že steganografie patří do kryptografie. Rovněž se mi nezdá tvrzení, že steganografie je starší než kryptografie.
Odkaz na "Kryptografie Karlín" vede na stránky, ze kterých se čtenář o kryptografii jako celku moc nedozví. Tento odkaz navrhuji zrušit. Co se týká české nebo slovenské literatury, tak by bylo vhodné spíše upozornit na Groškovy Základy kryptografie, nebo Burdovu Aplikovanou kryptografii (viz http://www.zoznamtovaru.sk/?q=kryptografie).-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 147.229.147.89 (diskuse)
- Děkujeme Vám, že se snažíte Wikipedii pomoci. Pokud máte dojem, že článek je potřeba vylepšit, nebojte se učinit v něm libovolné změny, které považujete za vhodné. Nováčci jsou vždy vítáni! --Mormegil ✉ 25. 11. 2013, 14:39 (UTC)
Nejstarší popis substituční šifry
[editovat zdroj]Tu větu o Kámasútře (nejstarší popis substituční šifry ze 4. století) jsem vyhodil, když se hned následně probírá Caesar, který popsal substituční šifru o čtyři století dříve. (Vyzývat k doplnění zdroje u zjevného logického rozporu nemá smysl, leda by tam chtěl někdo napsat, že podle autora toho a toho je nejstarší atd.) --Mmh (diskuse) 3. 1. 2017, 22:41 (CET)