Diskuse:Klocování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Změnil jsem „barvivem, chemikálií nebo disperzí“ na „barvivem ve formě disperze“, protože původní verze mi vůbec nedávala smysl. Barviva jsou podskupina chemikálií a disperze je úplně jiné dělení objektů. Může to takto být? --6. 10. 2014, 15:40 (UTC), Utar (diskuse)

Ahoj Utare, moje znalosti chemie nejsou nejslavnější, ale pokud vím, je barvivo homogenní látka a disperze heterogenní směs z nejméně dvou komponent (např. pěna). Ten text jsem (trochu volně) přeložil z německého lexikonu, kde se praví: "Klotzen ist Tränken oder Imprägnieren von Stoffen mit Farbstofflösungen, Chemikalien oder Dispersionen....". Jeden druh (z asi deseti) textilních barviv je sice taky disperzní ale jinak jsou to (jak praví moudré knihy) homogenní látky. Jestli ti ta všeobecně uznávaná fakta nedávají smysl a nebo umíš přeložit odborný německý text líp než já, mohl bys to snad blíže zdůvodnit. --Ryj (diskuse) 7. 10. 2014, 10:12 (UTC)
Myslíte ten Textil- und Modelexikon? Tak já nevěděl, že to bylo odněkud překládáno. Že barvivo je z definice vždycky homogenní mi správné nepřijde, že disperze je heterogenní sice ano, ale stále mi tahl trojice nesedí dohromady, protože nejsou ze stejné skupiny (např. jabka a hrušky vs. ovoce a mrkev). Co něco jako barvivem či jinou chemikálií a například ve formě disperze? --7. 10. 2014, 10:40 (UTC), Utar (diskuse)
Velmi zjednodušeně: Klocování se používá (viz např. fulár) vedle barvení také
• k napouštění textilie několika desítkami různých chemikálií za účelem snížení mačkavosti, sráživosti, hořlavosti atd. atd.
• k nánosování (a impregnování?) disperzemi (plastické hmoty dispergované ve vodě), většinou ke změně povrchových vlastností textilie
Jestli to nestačí k vysvětlení, proč se nejedná o jablka a hrušky, můžeš si přečíst např. asi 100 stránek z Příručky textilního odborníka (od pana Pospíšila).
Já se v tom tématu vyznám jen velmi povrchně. Můžu ti jen doporučit, abys ten text článku vrátil do původního stavu, jinak to musím provést sám. --Ryj (diskuse) 7. 10. 2014, 12:50 (UTC)
Zapracováno. Může být? --Utar (diskuse) 7. 10. 2014, 13:56 (UTC), Utar (diskuse)
OK, malinko jsem jen ten text upravil - klocováním se nebarví, je to jen část procesu barvení atd. Smí si wikipedista vymýšlet nové jazykové pojmy jako je "klocovací látka"? Já se tomu snažím vyhnout.--Ryj (diskuse) 7. 10. 2014, 15:16 (UTC)
Jistě, že by neměl. Třeba zde: http://spisy.upv.cz/Patents/FirstPages/FPPV0023/0023356.pdf
Vypadá to, že tohle je tedy uzavřeno. Díky --7. 10. 2014, 15:26 (UTC), Utar (diskuse)

Nicméně, okolní články mi nepřišly úplně správně postavené/vymezené/propojené, proto jsem napsal na Wikipedie:Pod lípou#Impregnace, nánosování a klocování. --7. 10. 2014, 15:26 (UTC), Utar (diskuse)

Zahajte diskusi ke stránce Klocování

Zahájit diskusi