Diskuse:Jazyk symbolických adres

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Proti změnám nic nemám, ale v angličtině není assembler (jazyk) totéž co assembler (překladač) - podle wikipedie. Takže ta poznámka, že to platí v češtině tam asi mohla zůstat. --Mojža 21:39, 27. 11. 2004 (UTC)

No, po pravdě řečeno padla za oběť přeformulování úvodní věty téměř neúmyslně, ale asi takhle: všechno, co tu píšeme, samozřejmě platí v češtině. Takže zmínka o češtině znamená něco jako „narozdíl od angličtiny, v češtině…“, jenže to v tomhle případě nesedí, protože název assembler se pro překladač používá i v angličtině, ba právě pouze pro překladač. Jelikož se to tedy dá těžko shrnout do jediného slova, přidal jsem tam o tom odstaveček. Jako obvykle, úpravy vítány. :-) --Mormegil 18:25, 28. 11. 2004 (UTC)

Přehled překladačů[editovat zdroj]

No tak, já si myslím, že alespoň seznam překladačů by mohl být tříděný podle abecedy, ne?

Jistě, tak editujte s odvahou! ;-) Do seznamu jsem bez nějakého uvažování prostě připsal gas, ale abecední třídění je samozřejmě OK. --Mormegil 21:20, 28. 11. 2004 (UTC)

assembler není jen programovací jazyk[editovat zdroj]

Termín assembler se používá i pro uměle vyvinutou nanotechnologii určenou k produkci dalších nanosoučástek nebo celých strojů. -- Garcon 17:38, 29. 10. 2005 (UTC)

Návrh formulace hesla[editovat zdroj]

Základní informace o Assembleru

Assembler je programovací jazyk, ve kterém jsou jednotlivé řádky programu instrukce pro procesor, kterým procesor rozumí a které snadno provede. V jazyce Assembler bychom těžko hledali příkazy podobné těm, které používáte v programovacích jazycích vyšší úrovně (Pascal, "C, C++," …). WriteLn, ReadLn, For, a další v tomto jazyku již nenajdete. Pravda je však, že bez návěstí, které by slušný programátor nepoužil ve vyšším jazyce, se v assembleru neobejdete. Ono stejně skoro každý program psaný ve vyšším jazyce se do Assembleru překládá a návěstí jsou do něj vkládána, jak jinak by se provedly podprogramy nebo cykly.

Vložila Phobi

IMHO Příšerné a nepřesné, vhodné tak do varianty wiki pro děti. A návěští ve vyšším programovacím jazyku by neměl používat spíš neslušný programátor, slušný ví jak to nepřehnat (linux kernel například obsahuje několik míst, kde se používá goto pro zvýšení rychlosti provádění A přehlednosti kódu. Holt se to musí umět.) -- Hkmaly 17:52, 14. 3. 2006 (UTC)

Jazyk symbolických adres[editovat zdroj]

Správný český název programovacího jazyka je Jazyk symbolických adres (JSA), označení assembler je zavádějící a nesprávné (je to překladač). Název stránky by měl být změněn, vytvořena stránka o překladači a opraveny všechny odkazy... --Milan Keršláger 20:06, 15. 1. 2008 (UTC)

Tak tohle mne dostalo. Název „jazyk symbolických adres“ jsem v životě neslyšel (nebo jsem ho zapomněl) a tak jsem se hned začal prohrabávát svou sbírkou prehistorické literatury, abych dokázal, že se nikde nevyskytuje... a byl tam! (Turbo Pascal 5.0/5.5, Oděvní družstvo Brno - ZVT, Květinářská 3, 602 00 Brno, 1989 -- ne, nedělám si legraci!). Já naopak dobře znám název „jazyk symbolických instrukcí“ (ing. Zdeněk Vrátil: Assembler PC, GETHON audio and computer, Sokolov 1997). Zdá se tedy, že oba výrazy se používají. Přidám tedy druhý název do úvodu a vytvořím stránku s přesměrováním. Jiri Svoboda 28. 2. 2009, 14:59 (UTC)
Když mluvíme o "céčku", tak máme na mysli C-jazyk a z kontextu vyplyne zda máme na mysli vlastní jazyk, nebo kompilátor jazyka. Podobně když řeknu že je nějaká část programu "v assembleru", tak to vyžaduje hodně nízké IQ, aby se člověk nedomyslel co to znamená. Mě to až tak zavádějící nepřipadá. V hovorové řeči se pojem "jazyk symbolických adres" vůbec nepoužívá. Akademici nad tím prskají, ale to je hlavně jejich problém, oni prostě dělají takovou Sisyfovskou práci. A hrozně se diví, že to nikdo nechce ocenit. --Pteryx (diskuse) 7. 6. 2012, 09:27 (UTC)

Žádost o vyjasnění[editovat zdroj]

Jako neodborník jsem zmaten. V článku je uveden assembler, v závorce překladač. Když kliknu na link "překladač", dostanu se na stránku pojednávající o tom, co se anglicky nazývá "compiler". Je tedy "compiler" totéž co "assembler"? To by chtělo vyjasnit.

Není divu, že jste zmaten, je to tím že ten český rybníček je malý. Programátoři a IT odborníci často české pojmy ani nepoužívají, což vede k občasné zmatenosti českého pojmosloví. Assembler (anglicky assembler) je "překladač" (ale nikoli kompilátor anglicky compiler). Na assembler se můžeme dívat jako na "překladač" "jazyka symbolických adres" (anglicky "assembly language"), protože překládá z JSA do strojového kódu. Angličtina používá dva různé pojmy (assembler a compiler) proto, že assembler je primitivní, řádově jednodušší nástroj než kompilátor (compiler). Kvalitní kompilátory dovolují kromě přímého překladu do strojového kódu také překlad do assembleru, aby měl programátor šanci zkontrolovat překlad. Jestli to někdo chce přeformulovat do článku má možnost, nemám sílu chuť ani čas se přetahovat s místní akademickou obcí. --Pteryx (diskuse) 7. 6. 2012, 09:19 (UTC)