Diskuse:Fascioloides magna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vzhledem k tomu, že jedni tvrdí, že Fascioloides magna je motolice obrovská a jiní, že motolice velká, tak to chce asi uvést věrohodné zdroje a nešpičkovat se ve shrnutí editace. Já našel motolice obrovská (Fascioloides magna). --Luděk 05:30, 21. 5. 2007 (UTC)

Vracím na obrovská, protože na internetu jednoznačně převažuje. Pro návrat požaduji jednoznačné doložení, že velká je častější v odborné literatuře, nebo moderní odborné literatuře. O správnosti bych nemluvil, protože mi není známo, že by existovala nějaká oficiální autorita, která by určovala správnost českých jmen a byla v dostatečné míře uznávána. U řady jmen jde o velmi volný úzus užití, který se odvíjí od nejaktuálnější nejprestižnější odborné knihy, která je v kurzu. Na druhé straně bych viděl jako další rozumnou možnost přemístění čánku na latinský název. --Cinik 05:37, 21. 5. 2007 (UTC)

to: Ludek a Cinik[editovat zdroj]

To, že na internetu převládá název obrovská neznamená, že je to správně...V minulosti nekteri autori pouzivali spise "obrovska", mene casto "velka".Dnes je trend pouzivat "m.velka". Ale nezbyva mi nez souhlasit s Cinikem, ze neexistuje zadne oficialne uznavane ceske nazvoslovi biolog. drudu. Takze si tu muzem diskutovat do aleluja, ale rozhodujici je ze tento druh se jmenuje Fascioloides magna. Podotykam ,ze vetsina parazitů nema svuj cesky nazev (ani rodovy ani druhovy). To, ze jsem k clanku uvedl cesky nazev jsem udelal jen z toho duvodu, že se jedna o enycyklopedii pro sirokou verejnost. A vetsine nebiologu latinsky nazev nic nerekne a ani si jej nezapamatuji. Stranku nechavam tam kde je, i kdyz bych se taky primlouval na presmerovani na Fascioloides magna.Ale neni to podstatne. – Tento příspěvek přidal(a) Flukeman,09:25, 21. 5. 2007 SE(L)Č

Můžeme, ale nemusíme Vám věřit. Takže svá tvrzení podložte zdroji, viz zásady: Wikipedie:Ověřitelnost a Wikipedie:Věrohodné zdroje. Já nejsem biolog, jen jsem našel na českých veterinářských stránkách m. obrovská, nevím, nakolik je můj zdroj věrohodný, ale žádným jste ho nepřebil, jelikož jste žádný nedodal. Mně je jedno, jak se ta potvůrka česky jmenuje, ale musí to být doložené prameny. --Luděk 07:51, 21. 5. 2007 (UTC)
Pokud jde o mne, přemístil jsem článek na latinský název a nevidím důvod se tím dál příliš zabývat. Nicméně všechna doplnění, zpřesnění či ocitování ohledně té potvůrky (včetně pojmenování) budou vítány... :-) --Cinik 07:53, 21. 5. 2007 (UTC)

Recenzní stanoviska[editovat zdroj]

S kolegou Cinikem jsme článek zběžně přečetli a (ovšem nejsouce odborníky na tyto parazity) jsme nenašli obsahově nic problematického. I formálně je heslo již velmi dobře pojednáno.

Z formálního hlediska by ještě bylo dobré:

 • trochu rozšířit úvodní odstavec - měl by v kostce shrnovat celý obsah hesla, tj. měly by se tam aspoň jednou větou mihnout všechny paragrafy, a měl by mít i odpovídající délku, tj. tak asi dva odstavečky,
 • pomodřit aspoň nejdůležitější červené odkazy - ty, které jsou v úvodním odstavci, a dále názvy různých vývojových stadií toho tvorečka a jména nejdůležitějších savců, na kterých parazituje,
 • zvážit používání standardních citačních šablon v seznamu literatury.

Po dodělání těchto věcí by podle mého názoru text už mohl zamířit do úspěšné nominace na status Nejlepšího článku. Zdravím,--Ioannes Pragensis 10:28, 23. 6. 2007 (UTC)

Kolego, co si představujete pod tím šablonováním literatury.--Juan de Vojníkov 14:18, 23. 6. 2007 (UTC)
jak jsem již napsal jinde, poněkud mne zneklidňuje představa nominace článku, jehož autor je jediný na wikipedii, kdo tomu rozumí - takže zde není nikdo, kdo by to po něm mohl překontrolovat. Pokud někdo nějakého odborníka seženete, aby se na to podíval, budu jedině rád. --Cinik 10:34, 23. 6. 2007 (UTC)
No, zkoušku z parazitů sice dělám až v zimním semestru, ale motolice jsme "už brali" - no, za odborníka bych se nepovažovala, ale informace v článku nejsou v sebemenším rozporu s informacemi, které mám k dispozici já (tzn. přednášky Doc.MVDr.Vlasty Svobodové, skripta a literatura univerzitní knihovny VFU). Bude-li tento článek nominován na nejlepší, má můj hlas pro. --Bodlina 11:32, 23. 6. 2007 (UTC)
Výborně... --Cinik 11:43, 23. 6. 2007 (UTC)

Příprava na namluvení[editovat zdroj]

V rámci přípravy na namluvení provádím ještě drobnou korekturu. Potřeboval bych též znát výslovnost těchto slov:

 • fasciologides - fascioloides? -normálně fascioloides
 • fluke - fluk jako česky ťuk
 • Hassall - Haesl (myšleno jako široké é)
 • Stiles- Stajls (aspon myslim)
 • Ward - to se neda napsat
 • Odocoileus virginianus - odokoileus virginijanus
 • Cervus elaphus - cervus elafus
 • Rangifer tarandus caribou - Rangifer tarandus karibú
 • Odocoileus hemionus hemionus - odokoileus hemijonus hemijonus
 • Capreolus capreolus - kapreolus kapreolus
 • Lymnaeidae - Lymnéidé
 • Omphiscola glabra - omfiskola glabra
 • LS Prášili - LS je co? - Lesní správa Prášily
 • Paramphistomum cervi - Paramfistomum cervi
 • bithionol sulfoxid -bitionol sulfoksid


co to je namluvení? To mi nějak uniká? Jinak z latinském nazvosloví se každé C se čte jako K, pokud za ním není samohlaska E, OE, (např. Cervus čte se "cervus" nebo Coelom (čte se "célom",nebo před C není S (tak treba Fasciola (čte se "fasciola")(teď si nejsem jistý jestli to je tím že to je po S..), ale možná existuje i nějaka další výjimka, kterou si zrovna nevybavuji. Nejsem žadný latinář, řečtinář. Jo ěště jedna výjimka Omphiscola (čte se omfiskola) ale pro tohle nemám opravdu žádné vysvětlení. Třeba nějaký latinář napoví. Každé ph (Paramphistomum) se čte jako f stejně jako v angličtině. Samohláska AE se čte jako dlouhé é (Cervidae, Bovidae, Lymnaeidae).--Flukeman 11:14, 17. 10. 2007 (UTC)


Co se týče způsobu čtení, bude respektováno to, co je. Některé zkratky však budou čteny rozepsané. Začátek bude vypadat takhle:

 1. Fascioloides magna
 2. Z Wikipedie, Otevřené encyklopedie
 3. www.cs.wikipedia.org

A konec takhle:

 1. Veškerý text je dostupný za podmínek licence GNU Free Documentation Licence
 2. Citováno z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fascioloides_magna

Co nebude čteno:

 • taxobox, obrázky, tabulky
 • mají být zmíněny reference, literatura, externí odkazy a Commons?--Juan de Vojníkov 22:02, 16. 10. 2007 (UTC)
Viz: Wikipedie:WikiProjekt Mluvící Wikipedie. --Juan de Vojníkov 10:33, 30. 10. 2007 (UTC)
Nicméně jsem se právě teď rozhodl, že se na namlouvání kompletně vykašlu. Vůbec mi to nejde a ani neumím číst. Kdyby ses do toho chtěl pustit, tak můžeš použít toto stranu: Wikipedista:Juan de Vojníkov/Namluvit.--Juan de Vojníkov 11:20, 30. 10. 2007 (UTC)

Odborná slova[editovat zdroj]

Nedalo by se něco udělat s odbornými slovy? Ad oddíl "Patogenita a klinické příznaky" - ruptura, konfiskace jater--Juan de Vojníkov 22:02, 16. 10. 2007 (UTC)