Diskuse:Dichogamie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

@Vojtěch Zavadil: Tenhle článek je poněkud nešťastný − nebo alespoň nešťastně propojený. Takový anglický článek pojednává i o změně pohlaví u zvířat, což speciálně například u ryb není nijak zvláštní. Takový kanic gauza začíná život jako samice, naopak třeba muréna nosatá jako samec. Je nutné to nějak upravit. --OJJ, Diskuse 2. 3. 2019, 11:43 (CET)

@OJJ: No, není to úplně jednoduché. Směšovat dichogamii rostlin a postupný hermafroditismus u živočichů do jednoho článku, jak to mají na en wiki a některých dalších projektech, mi nepřipadá šťastné. O postupný hermafroditismus u rostliny by se podle mého názoru jednalo, kdyby byla celá rostlina v jedné sezóně samičí a v jiné samčí. Některé druhy tak reagují např. na kvalitu podmínek (už nevím, u čeho jsem se s tím setkal), je to však vzácné. Jenže dichogamií se u rostlin zpravidla míní protandrie a protogynie, tedy fenomén, kdy v květu nejdříve dozrávají orgány jednoho a po něm teprve orgány druhého pohlaví. Taková rostlina je ale jako celek v principu hermafrodytní. Na tahu je spíše zoologická sekce s článkem o postupném hermafroditismu. Jak ale řešit situaci s odkazy na cizojazyčné wiki, když jednomu čl. na en wiki odpovídají dva různé čl. na cs wiki, to nevím. Mimochodem, na es a pl wiki mají čl. Dicogamia, resp. Dichogamia v úplně stejné situaci jako na cs. Vojtěch Zavadil (diskuse) 2. 3. 2019, 13:00 (CET)
@Vojtěch Zavadil: To je právě ten problém. Taky bych ráději viděl ty články rozdělené, ale propojení bude složité. Možné by šlo vyvolat interwiki lokálně a propojit ty naše dva články s jedním? Myslím tím příklad jako např. ozobí.--OJJ, Diskuse 11. 3. 2019, 16:04 (CET)