Dimitrovova ústava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dimitrovova ústava byla druhou ústavou Bulharska, v platnosti a působení od roku 1947 až do roku 1971. Stanovovala právní základ komunistické vlády v Bulharsku.

Georgi Dimitrov (po kom je dokument pojmenován) započal přípravu ústavy od 4. prosince roku 1947. Ústava byla modelově blízko k ústavě Sovětského svazu z roku 1936. Poskytla právní základ pro obnovu státu na komunistických principech.[1] Ústava zajišťovala a zaručovala svobodu před diskriminací, rovnost před zákonem, univerzální sociální systém, svobodu slova, svobodu tisku a shromažďování, nedotknutelnost osoby, bydliště a korespondence. Tato práva byla však kvalifikována klauzulí zakazující jakoukoliv činnost, která by zpomalovala nebo ohrozila národní hospodářství. Dimitrovova ústava stanovila ještě rozsáhlejší opatření znárodnění. Všechny rozsáhlé obory, banky i pojišťovny byly znárodněny a nad maloobchody byl vytvořen vládní monopol.[1] Vše po vzoru Sovětského svazu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dimitrov Constitution na anglické Wikipedii.

  1. a b Dimitrov Constitution | Bulgarian history | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2022-02-15]. Dostupné online. (anglicky)