Digipen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Digitální pero je nová technologie, která výrazně urychluje registraci a zpracování dat. Na první pohled vypadá jako běžné propisovací pero, ale nabízí mnohem víc. Kromě vyměnitelné náplně, která umožňuje běžné psaní na papír, skrývá uvnitř i minikameru, která registruje jakýkoli pohyb pera. Údaje jsou tedy zachyceny nejen na papíře, ale jsou zároveň uloženy i v interní paměti, která pojme až 100 stran formátu A4. Pomocí mobilního telefonu s funkcí bluetooth nebo pomocí USB-kolíbky lze zaznamenané informace přenést do počítače, kde jsou okamžitě připraveny k dalšímu zpracování.

Vyplňování formulářů pomocí digitálního pera

Co vše pro používání digitálního pera potřebujete[editovat | editovat zdroj]

Pro digitální sběr dat potřebujete digitální pero nebo v některých případech spec.papír s mikrorastrem:

- Nokia SU-1B (CeBit r.2003, pracuje na principu "mikrorastrovaného papíru", který minikamerka v peru využívá pro detekci pohybu pera a přes Bluetooth přenáší do mobilu. Lze psát i na dosud používané formuláře, které jsou náležitě upraveny - potištěny rastrem) bylo to asi jedno z prvních podobných zařízení, ale s 1MB paměti a výdrží 2h na baterie nenašlo většího rozšíření - Logitech IO1 a novější IO2 a novější s kamerkou (pracuje na principu snímání mikrorastru z povrchu spec.papíru jako Nokia, ale o přenos se dále stará snímač připojený kabelem k PC - verze s/bez Bluetooth) vypracovanější sw i možnosti využití, novější technologie než Nokia, pero si našlo svoji klientelu. - Note taker a další po r.2006 - (nový princip fungování: infra snímač pohybu umístěný klipem k horní hraně obyčejného papíru snímá pohyb pera po papíře, nebo i LCD či monitoru) došlo k odlehčení a osvobození nároků na digitální pero, díky externímu snímači a jinému principu snímání se mnohonásobně zvýšila kapacita baterie i paměti (cca 100stran A4) - iMobile Note Taker, Digital Pen Pegasus a další novější - přidávají vylepšení funkcionality, umožňují snímání pohybu i ve vzduchu(?)a citlivost přítlaku pera (1024 stupňu). Při nalistování již založené strany není problém doplnit další poznámku do existujícího zápisu a mnohá další vylepšení...

Všechny typy digitálních per jsou vybaveny SW aplikaci, které se velmi liší kvalitou a možnostmi (prostý manager pro převod dat do PC, nebo další zpracování: OCR, textové komentáře nebo grafická editace a psaní do obrázku, konverze do dalších formátů(např.rozšířený JPG), mailování atd.)

Pořizovací náklady se pohybují v závislosti na využitém principu snímání od 1500,- za nové typy se snímačem a o něco menší přesností než typy s minikamerkou a rastrovaným papírem, kde se cena šplhá od 3500,- do 11000,- CZK.

Oblasti použití[editovat | editovat zdroj]

Digitální pero je vhodné pro všechny oblasti činnosti, jeho výhody však nejvíce ocení studenti na jednoduché uchování záznamů z přednášek, firmy, které pracují s formuláři v terénu, tedy mimo sídlo budovy (např. stavební firmy, pojišťovací a bankovní společnosti, zdravotní záchranná služba apod.). Jedná se např. o:

  • smlouvy, cestovní zprávy, zprávy o návštěvě, protokoly z veletrhů
  • dodací a přepravní listy, průvodky
  • bezpečnostní protokoly, kontrolní seznamy, seznamy evidence
  • protokoly rychlé záchranné služby, karty pacientů
  • protokoly o údržbě a opravách
  • výkazy práce, evidence pracovní doby atd.

Výhody digitálního pera[editovat | editovat zdroj]

Digitální pero přináší řadu zjednodušení a zefektivní jakoukoli činnost.

  • Při používání digitálního pera odpadá ruční přepisování, nebo scanování. Dochází tedy k optimalizaci pracovní doby a ke zvýšení produktivity. Zkrátí se rovněž reakční časy kompetentních oddělení a sníží se riziko vzniku chyb.
  • Digitální pero umožňuje plně integraci se stávajícími systémy a díky snadné implementaci není třeba pro zaměstnance pořádat složitá a nákladná školení.
  • Digitální sběr dat výrazně sníží náklady (např. za kopie, poštovní a faxové služby, mzdové náklady apod.).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

- Digitální pero a jeho použití - Digitální pero