Diana Wynne Jonesová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diana Wynne Jonesová
Narození 16. srpna 1934
Londýn
Úmrtí 26. března 2011 (ve věku 76 let)
Bristol
Příčina úmrtí nádor plic
Alma mater St Anne's College
Ocenění Guardian Children's Fiction Prize (1978)
Stříbrné pisátko (1981)
Příbuzní Ursula Jones[1] (sourozenec)
Web www.leemac.freeserve.co.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Diana Wynne Jonesová (16. srpna 1934 Londýn – 26. března 2011 Bristol) byla anglická spisovatelka v žánru fantasy a literatury pro děti a mládež.

Studovala angličtinu na St Anne's College v Oxfordu. Zde mj. navštěvovala přednášky klasiků fantasy C. S. Lewise a J. R. R. Tolkiena, které ji velmi ovlivnily. Absolvovala roku 1956. Roku 2007 obdržela World Fantasy Award za celoživotní přínos žánru fantasy. V roce 2009 byla Jonesové diagnostikovaná rakovina plic. V červnu 2010 oznámila, že ač nevyléčena, ukončuje chemoterapii, aby ještě na chvíli znovu získala rozum, chuť a čich. V roce 2011 rakovině podlehla.

K jejím nejznámějším dílům patří osmidílná série Chrestomanci (nejslavnějším je první díl Charmed Life z roku 1977), čtyřdílná série Dalemark a třídílná série Howl, z níž nejznámější první díl Howl's Moving Castle byla v roce 2007 zfilmována (v ČR film uváděn pod názvem Zámek v oblacích, kniha však vyšla pod názvem Howlův putující zámek). Animovaný snímek Hayao Miyazakiho byl nominován na Oscara. Knihy Dark Lord of Derkholm a The Tough Guide To Fantasyland jsou fantasy parodie. Její knihy jsou často označovány za vzor pro sérii o Harry Potterovi. Potterovský fenomén také vedl ke znovuobjevení Jonesové. Její dílo je rovněž srovnáváno s pracemi Robina McKinleyho a Neila Gaimana, což byli oba její blízcí přátelé.

  1. Dostupné online.