Dexter v temnotách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Dexter v temnotách
Autor Jeff Lindsay
Původní název Dexter in the Dark
Překladatel Zdeněk Hofmann
Země USA
Jazyk český
Žánry novela
Datum vydání 2007
Česky vydáno 2008
Počet stran 289
Předchozí dílo Drasticky dojemný Dexter
Následující dílo Dexter v hlavní roli
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dexter v temnotách je kniha z roku 2007, kterou napsal Jeff Lindsay. Jedná se o třetí knihu se série o Dexterovi. Předchází ji knihy Drasticky děsivý Dexter, jež posloužila jako předloha pro televizní seriál Dexter, a Drasticky dojemný Dexter z roku 2005.

Děj knihy[editovat | editovat zdroj]

Kniha začíná únosem Astor a Codyho, jež má na svědomí Molochův kult, což Dextera přinutí k přímé akci. Kultu se však podaří zajmout Dextera díky použití nadpřirozeného druhu hudby. Přestože je Dexter uvězněn v malé betonové komoře, podaří se mu uprchnout a při tom narazí na starého muže, jež je současným ztělesněním Molocha. Přestože Dexter neustále projevuje svou úctu a pokoru vůči Molochovi, zároveň se tomuto duchovi vysmívá, za což je přinucen obětovat sebe i děti v hořícím ohni. Dexter se probudí z transu až v okamžiku, kdy jeho kalhoty začnou hořet, a následná bolest ho přivede do reality. Závěrečný souboj proběhne mezi ozbrojeným Dexterem a Molochem, který má v držení Astor a vyhrožuje jejím zabitím. V této patové situaci Dexter váhá, dokud Moloch nesáhne po svém ceremoniálním noži a zjistí, že je pryč. Poté se zachvěje a spadne na zem s bodnou ránou v zádech. Za ním stojí Cody, drží v ruce Molochův nůž a povídá Dexterovi: „Říkal jsem ti, že jsem připraven“. Dexter si posteskne, že Codyho cesta životem teď bude mnohem těžší po tom, co zabil v tak mladém věku. Týdny ubíhají a Dexter se ponoří do samoty a musí přijmout život bez Temného pasažéra. Na své svatbě Dexter propadne pocitu zoufalství, protože přemýšlí o tom, jak bolestivý a banální jeho život bude. Těsně poté se však k němu Temný pasažér vrátí, přilákán jeho nesmírným pocitem utrpení, a dočká se naplnění v závěrečné části knihy.

Jedná se o první knihu od Jeffa Lindsaye ze série o Dexterovi, jež není vyprávěna výhradně v první osobě. Kromě vyprávění z úst samotného Dextera se zde objevuje pohled dvou dalších postav. První je osoba zvaná Pátrač, jež je členem kultu, který sleduje a pozoruje Dextera. Druhou je mytická, Bohu podobná postava, zvaná „TO“, jež existuje již od počátku časů a oplývá mnoha podobnostmi s Temným pasažérem (později odhalena jako Moloch). Přináší mu obrovské potěšení, když může vstoupit do jiných stvoření jako „pasažér“ a přinutit je k zabíjení ostatních stvoření. Snaží se vytvořit další vražedné stvoření podobné jemu samotnému, ale záhy se obrací proti mnoha z nich a přinutí je utéct. Pustí se do války se svými potomky a tuto válku vyhraje. Některé jeho zbývající děti nadále zůstávají v úkrytu a bojí se jeho moci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dexter in the Dark na anglické Wikipedii.