Deerhound

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Deerhound
Deerhound (Skotský jelení pes)
Deerhound (Skotský jelení pes)
Základní informace
Země původuSkotskoSkotsko Skotsko
Tělesná charakteristika
Hmotnostpsi: 45,5 kg
feny: 36,5 kg
Výška †psi: min. 76 cm
feny: min. 71 cm
Barvatmavě modrošedá, odstíny šedé, žíhaná, žlutá, pískově červená, červenohnědá
Klasifikace a standard
Skupina FCI10 Chrti a příbuzná plemena
Sekce FCI2 Hrubosrstí chrti
FCIstandard
† výška uváděna v kohoutku

Deerhound neboli skotský jelení pes je plemeno psa pocházející z Velké Británie.

Svým vzhledem je podobný irskému vlkodavovi, oproti němu se ale především odlišuje štíhlejší stavbou těla, proto se také podle F.C.I. zařazuje mezi hrubosrsté chrty.

Dožívá se průměrně 11-12 let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fotografie deerhounda z roku 1915
Fotografie deerhounda z roku 1915

Jedná se velmi starobylou rasu, původem ze Skotska. Jak uvádí anglický název (deer = jelen, hound = honič, pes), jedná se o plemeno původně využívané pro lov vysoké zvěře.

V dobách středověku nesměl tohoto psa vlastnit nikdo z nižší společenské třídy než hrabě. S postupujícím časem byla ale vysoká zvěř díky štvanicím pořádaných na dvorech šlechty téměř vyhubena, a proto se v Anglii a jižním Skotsku rozšířil útlejší hladkosrstý greyhound, který byl vhodný pro lov zajíců. Jediným místem s výskytem vysoké zvěře ve Velké Británii se stala Skotská vysočina, proto i zde se toto plemeno zachovalo a jeho sláva mohla o několik let později znovu spatřit světlo světa.

Stalo se tomu tak roku 1825, kdy se Archibald a Duncan McNeillovi rozhodli s obnovou této ušlechtilé rasy. Svůj chov zahájili na dvou psech (Buscarovi a Branovi) a dvou fenách (Runě a Cavak). Zvláštností je, že všichni 4 psi byli údajně pískové barvy, i když se tato barva v dnešních chovech už nevyskytuje.

Nejslavnější deerhoundi[editovat | editovat zdroj]

  • Maida – Fena sira Waltera Scotta, známého anglického literáta. Byla křížencem (matka deerhound, otec pyrenejský horský pes).
  • Solomon, Hector a Bran – Psi královny Viktorie; jsou také na obrazu sira Landseera.
  • Keildar – Další ze psů královny Viktorie, který posloužil kapitánu Grahamovi k znovuutváření irského vlkodava.

Chování a temperament[editovat | editovat zdroj]

Díky své stavbě těla zanechává dojem velmi hbitého a vytrvalého psa – a tím i skutečně je. Kombinace síly, hbitosti a vytrvalosti je nemírně důležitá k uštvání jelena, pro které se dříve používali. Ale i přes všechny tyto vlastnosti si zachovává dojem důstojného a šlechtického psa. Je laskavý, přátelský, poslušný a velmi učenlivý. Nikdy nebývá podezřívavý nebo agresivní a vždy si zachovává důstojný a vznešený vzhled, podobně jako irský vlkodav.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]