Džemijet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Džemijet (albánsky Xhemijeti, srbsky Џемијет) byla regionální politická strana v dobách existence Království Srbů, Chorvatů a Slovinců se sídlem na území dnešní republiky Makedonie[1] (založena dne 17. prosince 1919 ve Skopje). Oslovovala hlavně místní početné muslimské obyvatelstvo, a to nejen v Makedonii, ale např. i Kosovu a Sandžaku. Jejím cílem bylo chránit zájmy muslimů (a také jejich nemalá vlastnictví, která měli ještě z dob Osmanské říše). Mezi politické požadavky, které si Džemijet kladl, bylo například podřazení islámského společenství tehdejšího království pod chalífát v Istanbulu, zřízení autonomního muslimského školství (kde by se vyučovalo v albánštině, nebo turečtině), nebo odstranění povinné pravoslavné modlitby ve veřejných školách.

Džemijet prosazoval rovněž i restituci pozemků, které zabavil jugoslávský stát na začátku 20. let v souladu s pozemkovou reformou, a které přidělil kolonistům.

Džemijet se účastnila voleb v letech 1920 i 1923. Víceméně podporovala tehdejší politickou linii jugoslávského království, na což reagovali jeho čelní představitelé určitými ústupky vůči straně, kterou de facto spravovali albánští a turečtí hodžové. Sám Džemijet ve spolupráci s JMO pomohl schválit tzv. Vidovdanskou ústavu. V roce 1925 byl Džemijet zakázán a její předseda a prominentní představitel, Ferhat Draga, zatčen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MATKOVIĆ, Hrvoje. Povijest Jugoslavije. Záhřeb: PIP Pavičić, 2003. 444 s. ISBN 953-6308-46-0. Kapitola Ostale stranačke formacije, s. 112. (chorvatština)