Džabal Tubkal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
جبل توبقال
Jabal Tūbqāl
Adrar-n-Toubkal
Toubkal from Afella peak
Pohled na Tubkal z hory Afella

Vrchol 4167 m n. m.
Prominence 3755 m
Izolace 2078 km (Gran Paradiso)
Poznámka nejvyšší hora severní Afriky
Poloha
Světadíl Afrika
Státy Maroko Maroko
Pohoří Vysoký Atlas
Souřadnice
Džabal Tubkal
Džabal Tubkal
Prvovýstup 12.6.1923 Marquis de Segonzac, Vincent Berger a Hubert Dolbeau
Povodí Tánsíft (تانسيفت)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tubkal (arabsky جبل توبقال Jabal Tūbqāl resp. Džabal Túbkál, v překladu hora Tubkal,marocké arabštině Žbel Tubkal, francouzským přepisem Jbel Toubkal, berbersky Adrar-n-Tubkal) je se 4167 m n. m. nejvyšší hora Vysokého Atlasu, Maroka i celé severní Afriky až po Etiopii. Hora se nachází asi 63 km jižně od města Marrákešnárodním parku Tubkal (المنتزة الوطني لتوبقال).

První výstupy na horu nejsou zaznamenány a jako první Evropané na vrchol vystoupili 12. června 1923 markýz de Segonzac, Vincent Berger, Hubert Dolbeau.

Výstup[editovat | editovat zdroj]

Výstup na Tubkal je technicky srovnatelný s túrami v Tatrách. Rozdíl však spočívá v délce pochodu a nadmořské výšce.

Obvyklým východiskem je vesnice Imlíl (إمليل) v údolí, které se táhne od Tubkalu na sever. V Imlílu končí v nadmořské výšce 1780 m silnice z Asní (أسني), kam jezdí autobusy z Marrákeše (asi 50 km; zbývajících 17 km do Imlílu lze ujet vlastním autem nebo taxíkem).

Cesta se nejprve klikatí kolem kasby (hliněná pevnost), kde se dříve natáčel film Kundun, a míjí vesničku Arúmd (أرومد, asi 1900 m n. m.). Za Arúmdem je rozlehlé a ploché kamenné pole, za nímž se cesta prudce zvedá a přichází do poutní osady Sidi Šamharúš (سيدي شمهروش, asi 2300 m n. m., 2 až 3 hodiny z Imlílu). Zřetelně vyšlapaná stezka pokračuje hlubokým údolím až k chatě Toubkal (dříve Neltner), která leží v nadmořské výšce 3207 m. Chata je v provozu a patří Francouzskému alpskému klubu (Club alpin français). Zde většina turistů nocuje. Z Imlílu je to 4 až 6 hodin.

Z chaty Toubkal cesta kllčkuje a velmi prudce stoupá k sedlu Tubkal (cca 3900 m n. m.), aby se po asi 2,5 hodinách dostala k vrcholu. Základní varianta zpáteční cesty vede stejným směrem. Možností pro treking je v pohoří nepřeberně. Nejvhodnějším ročním obdobím pro pochody je jaro.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Průsmyk Tizi'n'Toubkal v masívu Tubkalu
Cesta na Džabal Toubkal
Chata Toubkal (Neltner)
Džabal Tubkal v listopadu
Panoramatický pohled z vrcholu Džabal Tubkal
Panoramatický pohled z vrcholu Džabal Tubkal

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]