Dětská hra (film, 1988)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dětská hra
Původní název Child’s Play
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk anglicky
Délka 84 min.
Žánry horor, thriller
Scénář Tom Holland, John Lafia, Don Mancini
Režie Tom Holland
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Chris Sarandon, Catharine Hicks, Alex Vincent, Brad Dourif, Neil Giuntoli, Edan Gross, Michael Patrick Carter, Kayla Blake
Hudba Joe Renzetti
Kamera Bill Butler
Výroba a distribuce
Premiéra 1988
Produkční společnost United Artists
Tržby 44,2 mil. $[1]
Předchozí a následující díl
Dětská hra 2
Dětská hra na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dětská hra je americký horor z roku 1988.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj začíná, když je vrah Charles Lee Ray, přezdívaný škrtič nebo též Chucky, pronásledován policií. Při útěku mu jeho komplic Eddie Capput ujede v jeho autě. Charles "Chucky" tedy vyrazí do dětského obchodu s hračkami v ulici La´Pasche. Kamera zabírá Charlese utíkajícího po obchodě; vystřelí po policistovi, ale mine a sám je zasažen do břicha. Krvácející Charlie zamíří k panenkám od firmy Dětské hry, v tom se objeví titulky "Dětská Hra". Charles pochopí, že umírá; na policistu zakřičí, že jemu a Eddiemu slibuje pomstu, poté si řekne pro sebe, že musí někoho najít. Bloudí po obchodě, až spadne na vyskládané panenky. Podívá se na jednu z nich a řekne kletbu. Po vyřčení kletby se jeho duše převtělí do panenky, do obchodu udeří několik blesku, až nakonec dojde k výbuchu.

Druhý den, kde se všude ve zprávách mluví o zabitém Charlesovi Lee Rayovi, malý Andy zrovna slaví 6. narozeniny. Když rozbaluje dárky, čeká, že dostane Panenku Good Guy (Dobrého Kamaráda), ale maminka na něj nestačila našetřit.

Po narozeninách je maminka v práci a tam jí její kamarádka řekne, že za obchodem je bezdomovec, který jí panenku prodá levně. Jdou za ním a po krátké hádce se dohodnou na ceně. Jakmile přijdou zpátky do práce, jejich šéf jim řekne, že ten den musí zůstat v práci dlouho. Andyho bude ten večer muset hlídat kamarádka jeho matky. Matčina kamarádka, Andym přezdívána "teta Meggie", pošle Andyho spát. Jenže Chucky obživne, uhodí tetu Maggie kladivem do hlavy, ona následně vypadne z okna a zabije se.

Po policejním vyšetřování Chucky navede Andyho, aby zajeli za Eddiem Capputem. Když mu Andy řekne, že potřebuje na záchod, tak ať zůstane sedět na židličce, tak toho Chucky využije a jde sám do domu Eddiho Caputta. Tam nejprve pustí plyn a poté nechá Eddieho vystřelit, což způsobí jiskru a dům vybuchne.

Dále má Chucky namířeno k černochovi, který provozuje voodoo. Od černocha se dozví, že Chuckyho oživil, aby konal dobro, ale Chucky toho zneužil. Jakmile chce odejít z místnosti, Chucky vytáhne jeho voodoo panenku a začne mu lámat kosti. Poté mu černoch řekne, že aby se stal znovu člověkem, tak musí svou duši musí přesměrovat do Andyho, jelikož byl první, komu Chucky prozradil své tajemství.

Po několika neúspěšných pokusech se to Chuckymu skoro povede, ale je střelen do srdce a umírá.

Film se dočkal modernějšího zpracování. 25. července 2019 měl premiéru v českých kinech.


Další pokračování[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2016-10-24]