Cyklorama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Robert Barker: Cykloráma Londýna, 1792

Cykloráma je druh panoramatické malby na vnitřní stěně válce, která v divákovi budí iluzi reálného fyzického prostoru neboli 3D efektu. Očekávaný výsledek tohoto panoramatického pohledu je, aby divák měl pocit, že stojí uprostřed historické události nebo na jiném slavném místě. Důležité však je, aby se divák zastavil uprostřed obdivovaného díla, jen tak získá dokonalou iluzi obrazu. Tento druh umění může být do jisté míry považován z optického hlediska za předchůdce kina IMAX. Cykloráma se nevztahuje pouze k malbě, tento termín se může vztahovat i k budovám, filmu, fotografii, divadlu nebo koncertu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Termín panoráma vytvořil Ir Robert Barker, který chtěl najít cestu, jak zachytit panoramatický pohled z Calton Hill – vyvýšeniny v centru skotského Edinburgu, která je často vyobrazována na fotografiích a malbách města. Robert Baker v Edinburgu roce 1787 otevřel svoji první budovu s cyklorámou.


Seth L. Sheldon: Cyklorama Cornellovy Univerzity z věže McGraw Tower, asi 1902
Seth L. Sheldon: Cyklorama Cornellovy Univerzity z věže McGraw Tower, asi 1902

Cykloráma byla na konci 19. století tak populární, že se stala doslova hlavní zábavou, podobně jako moderní film. Zatímco diváci postávali uprostřed malby, často obklopeni hudbou, vypravěči jim líčili události z obrazů. Někdy, aby se zdůraznil realističtější vzhled cyklorámy, je použitá v popředí obrazu dioráma (trojrozměrné zobrazení v plné velikosti nebo replika zmenšeného modelu ukazující převážně historické události nebo městské a přírodní scenérie).

Téměř v každém větším městě USA a Evropy byly postaveny kruhové nebo šestiúhlé budovy, které poskytovaly divákům prostor k prohlížení cyklorám. Například znázornění pozemní a námořní bitvy Vicksburg byla kompletně dokončena a poprvé vystavena v Paříži. Tuto práci Luciena-Pierra Sergenta a Josepha Bertranda mohli diváci obdivovat také v New Yorku, Chicagu, San Francisku nebo Tokiu. Dalším dílem, kde se objevuje cykloráma, je obrovská kruhová olejomalba Bitvy u Gettysburgu francouzského malíře Paula Philippoteauxe, obraz je dodnes vystavován v muzeu v Gettysburgu. Byly vytvořeny stovky děl s cyklorámou, ale zachovalo se jich pouze okolo třiceti. Nicméně rozšíření tohoto konceptu vedlo k vynalezení Cinéoramy, filmového experimentu navrženém Raoulem Grimoinsem-Sansonem, který simuloval jízdu v horkovzdušném balónu nad Paříží.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Zajímavostí je cykloráma v divadle, jde o tzv. panoramatickou nekonečnou oponu, závěs či stěnu, která je umístěna v zadní části jeviště. Tento druh cyklorámy byl populární v 19. století v Německu, stále se ale běžně užívá v divadlech po celém světě. Cílem cyklorámy je často vytvoření iluze oblohy, různých obrazců nebo navození větší hloubky v divadle.

Nejobdivovanější památky související s cykloramou[editovat | editovat zdroj]

  • Panoramatické obrazy z bitvy u Borodina nebo také bitvy u Moskvy.
  • Cykloráma v Jeruzalémě – kruhový obraz Paula Philippoteauxe znázorňující ukřižování Ježíše (14 × 110 m).
  • Panorama racławicka – dílo zachycuje bitvu u Racławice, v současné době se nachází v polské Vratislavi.
  • Cykloráma v Atlantě – válcovitý panoramatický obraz, který vykresluje válku v Atlantě během americké občanské války.
  • Příchod Maďarů – dílo Árpáda Fesztyho, které má plochu 1 760 m², je vystavena v Národním historickém památkovém parku v Ópusztaszer v Maďarsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cyclorama na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]