Cyklon Nargis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
dráha cyklonu Nargis
Cyklón Nargis 1. května

Nargis byl mohutný cyklon, který existoval ne přelomu dubna a května 2008, přičemž 2. května zasáhl Barmu. Jedná se o nejničivější tropickou cyklónu v oblasti Bengálského zálivu od roku 1970 a pátou nejsmrtonosnější ve známé historii. Zemřelo okolo 150 tisíc lidí, zejména v oblastech okolo ústí Iravádí. Miliony lidí přišli o střechu nad hlavou.

Cyklon se vytvořil 27. dubna 2008 nad Bengálským zálivem a pohyboval se směrem k severovýchodu, k Barmě. Vítr dosahoval rychlosti 190–240 km/h. Největší zkázu způsobila přílivová vlna, která zaplavila pobřežní nížiny podél dolního toku a delty řeky Iravádí. Nejhůře bylo postiženo dvěstětisícové město Bogalay, které bylo téměř celé rozmetáno. Také města Laputta a Kyaik byla prakticky srovnána se zemí. V oblastech zasažených cyklonem žije polovina z 55 milionů obyvatel Barmy. Podle původních odhadů šlo pouze o stovky obětí[1], ale již 7. května agentura Reuters uváděla, že si tato katastrofa vyžádala nejméně 22 500 mrtvých, dalších 50 000 osob je pohřešovaných a až milion lidí přišlo o svůj domov.[2] O několik hodin později informovala americká chargé d'Affaires Shari Villarosao, že v oblasti delty Irávádí je možná hodně přes 100 000 mrtvých.[3]

Barmská vládnoucí vojenská junta požádala o mezinárodní humanitární pomoc, avšak její poskytnutí výrazně ztížila neudělením vstupních víz humanitárním pracovníkům – fakticky tak po určitou dobu pouze přijímala materiální pomoc, kterou pak zřejmě sama rozdělovala mezi postižené občany.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cyklon zabil v Barmě stovky lidí, pobořil celá města idnes.cz
  2. Neziskovky se bojí rozkradení pomoci pro milion Barmánců bez domova
  3. Tragédie v Barmě: Obětí cyklonu je prý přes sto tisíc