Cvičky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cvičky jsou lehká cvičební obuv, původně vyráběná firmou Baťa ve Zlíně. Do značné míry přejímají design klasické japonské obuvi známé pod názvem Uwabaki. V období komunismu v ČSSR byly ponejvíce součástí cvičebních úborů pro spartakiádu. Jako součásti ženského a dívčího kompletu nazvaného Jarmila se pro verzi s gumou přes nárt zavedla přezdívka jarmilky. Chlapecká verze měla nárt s rozparkem s tkaničkami podložený jazykem jako u jiné sportovní obuvi, jako jsou rovněž látkové, ale pevnější kecky, polokecky nebo kožené botasky. Ještě jiná verze měla rozparky po stranách s plochými gumami.

Vyrábí se jako poměrně tenká litá gumová podrážka krytá textilem se svrškem z pevného plátna, zpravidla celé bílé, málokdy vybarvené jinými pastelovými barvami, např. žluté či modré.

V současnosti se ještě užívají a prodávají jarmilky a chlapecká verze se považuje za vyšlou z módy. Přitom měla velmi široké užití pro letní měsíce za každého počasí.

Dále se termínem cvičky označuje lehká obuv pro gymnastiku nebo tanec – gymnastické cvičky (kožené, imitace kůže nebo textilní, s gumou přes nárt i bez), balet (tzv. piškoty) nebo pro speciální použití (skoky na trampolíně, irský lidový tanec, voltiž, orientální tance atd…).

Související články[editovat | editovat zdroj]