Curia Vitkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vstupní brána Curia Vitkov, pohled z hradiště.

Curia Vitkov (dříve Wothanburg) je projekt stavby volné repliky velmožského sídla (tzv. „curia“) z 12. století na terénní vyvýšenině nad vsí Horní Vítkov poblíž obce Chrastava severozápadně od Liberce.

Cílem projektu je vytvoření repliky sídla podle dostupných znalostí z Čech, Moravy a přilehlých území dnešního Německa a Polska. Vzniká tu tedy „ideální“ dvorec jako soubor objektů typických pro tento typ raně středověkého sídla časově vymezeného druhou polovinou 12. a počátkem 13. století. Sídlo je rozděleno na dvě části - část "nobility" na vrcholku kopce a přilehlou "řemeslnickou osadu" na severní straně návrší. K roku 2018 je na Curii Vitkov dokončeno celkem patnáct objektů - rozestavěný velmožský palác, několik výstavnějších domů (např. dům šafáře nebo kněze), několik menších čeledníků na akropoli a domů řemeslníků v přilehlé osadě. Dokončeno je i pár hospodářských objektů (stáje, stodola, oboroh). Sama akropole je lehce opevněna (příkop + val a polský plot) - hlavní vchod střeží věžová brána a na protilehlé straně menší věžička s brankou do řemeslnické osady.

Spolek Curia Vitkov (založen 1999) se snaží o popularizaci historie a prezentování výsledků historických věd laickým zájemcům. Během roku se zde konají kulturní akce a bitvy historického šermu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]