Přeskočit na obsah

Curia Vitkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Curia Vitkov
Poloha
AdresaChrastava, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Curia Vitkov (dříve Wothanburg) je projekt stavby volné repliky velmožského sídla (tzv. curie) z 12. století na terénní vyvýšenině nad vsí Horní Vítkov poblíž obce Chrastava severozápadně od Liberce.

Cílem projektu je vytvoření repliky sídla podle dostupných znalostí z Čech, Moravy a přilehlých území dnešního Německa a Polska. Vzniká tu tedy ideální dvorec jako soubor objektů typických pro tento typ raně středověkého sídla, časově vymezeného druhou polovinou 12. a počátkem 13. století. Sídlo je rozděleno na dvě části – část nobility na vrcholku kopce a přilehlou řemeslnickou osadu na severní straně návrší. K roku 2018 bylo na místě dokončeno celkem patnáct objektů: rozestavěný velmožský palác, několik výstavnějších domů (např. dům šafáře nebo kněze), několik menších čeledníků na akropoli a domů řemeslníků v přilehlé osadě. Dokončeno je také několik hospodářských objektů (stáje, stodola, oboroh). Sama akropole je lehce opevněna příkopem, valem a polský plot). Hlavní vstup vede věžovou bránou a na protilehlé straně stojí menší věžička s brankou do řemeslnické osady.

Spolek Curia Vitkov (založen 1999) se snaží o popularizaci historie a prezentování výsledků historických věd laickým zájemcům.

Během roku se zde konají kulturní akce a bitvy historického šermu.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]