Culzean Castle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Culzean Castle
Culzean Castle
Culzean Castle
Základní informace
ArchitektRobert Adam
Poloha
AdresaJižní Ayrshire, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památkyLB7595
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přilehlá část, kde je nyní obchod a kavárna

Culzean Castle (čti Kul-aejn), je hrad ve Skotsku, v oblasti Jižního Ayrshiru, tyčící se na pobřežní skále jižně od města Ayr. Hrad se nachází v parku Culzean Country Park, spolu s osmi dalšími budovami. Celý areál je spravován organizací The National Trust for Scotland, které také patří.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl vystavěn v letech 17771792 na místech, kde od 16. století stála mnohem méně honosnější stavba prapůvodní tvrze. Stavba byla určena pro Davida Kennedyho - Desátého hraběte z Cassillis, který zaúkoloval architekta Roberta Adama, aby kompletní přestavbu provedl. Po dokončení pokračovaly i výstavby přilehlých budov a parku. Walled Garden, budova a zahrada pro odpočinek a stravování byla stavěna 1775 - 1786. Další budovy, jako stáje, altány a a jiné stavby mnohem déle. Pozdější majitelé komplex v roce 1945 věnovali organizaci The National Trust for Scotland.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V dnešních dnech je tato památka otevřena pro veřejnost, park celoročně, hrad od jara do podzimu. V areálu jsou turistické stezky, informace, restaurace a obchod. Na skále pod hradem jsou hnízdiště několika druhů mořských ptáků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]