Culzean Castle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Culzean Castle

Culzean Castle
Základní informace
Architekt Robert Adam
Poloha
Adresa Skotsko, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Culzean Castle
Red pog.svg
Culzean Castle
Další informace
Kód památky 7614 a 7595
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přilehlá část, kde je nyní obchod a kavárna

Culzean Castle (čti Kul-aejn), je hrad ve Skotsku, v oblasti Jižního Ayrshiru, tyčící se na pobřežní skále jižně od města Ayr. Hrad se nachází v parku Culzean Country Park, spolu s osmi dalšími budovami. Celý areál je spravován organizací The National Trust for Scotland, které také patří.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl vystavěn v letech 17771792 na místech, kde od 16. století stála mnohem méně honosnější stavba prapůvodní tvrze. Stavba byla určena pro Davida Kennedyho - Desátého hraběte z Cassillis, který zaúkoloval architekta Roberta Adama, aby kompletní přestavbu provedl. Po dokončení pokračovaly i výstavby přilehlých budov a parku. Walled Garden, budova a zahrada pro odpočinek a stravování byla stavěna 1775 - 1786. Další budovy, jako stáje, altány a a jiné stavby mnohem déle. Pozdější majitelé komplex v roce 1945 věnovali organizaci The National Trust for Scotland.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V dnešních dnech je tato památka otevřena pro veřejnost, park celoročně, hrad od jara do podzimu. V areálu jsou turistické stezky, informace, restaurace a obchod. Na skále pod hradem jsou hnízdiště několika druhů mořských ptáků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]