Cry Baby (píseň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cry Baby je píseň nahraná skupinou Garnet Mimms and the Enchanters, v roce 1963. Napsali ji Bert Berns a Jerry Ragovoy, skupina ji nahrála pro společnost United Artists. Píseň dosáhla vrcholu na Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs a získala 4. místo v Billboard Hot 100 chart v roce 1963.

Verze Janis Joplin[editovat | editovat zdroj]

Píseň proslavila Janis Joplin. V září a říjnu roku 1970 ji nahrála pro album Pearl, které bylo vydáno posmrtně. Nahrávku ve stylu blues-rock produkoval Paul A. Rothchild. Na straně B singlu byl hit Mercedes Benz.

Píseň vyšla také na albu Pearl Session vydanému k 69. výročí narozenin Janis Joplin. Album obsahuje nově objevené nahrávky ze studia, píseň „Cry Baby“ je zde možno slyšet ve třech verzích, první v délce 3.88 min. druhá ve stejné délce je mono na singlu, třetí, alternativní verze je v délce 4.57 min. Kritiky napsaly: „Joplin pojala hit roku 1963, který složil Jerry Ragovoy a Bert Berns a nazpívali v roce 1963 Garnett Mimms and the Enchanters jako psychedelické blues s hlubokou duší. V září roku 1970 píseň nazpívala hlasem pronikavým jako siréna a delší téměř o minutu než je finální verze. Celkově to působí tak,že zpěvačka nenazpívala píseň nikdy stejně, takže producent Rothschild měl z čeho vybírat při dokončování alba.“[1]

Živá nahrávka písně byla pořízena jako záznam z vystoupení Janis Joplin v Torontu, při příležitosti akce Festival Express.

Cover verze[editovat | editovat zdroj]

Píseň byla v repertoáru mnoha dalších zpěváků

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]