Cornelis Schut III

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cornelis Schut III
Jiná jménaCornelio Schut el Mozo
Narozeníkolem roku 1629
Antverpy
Úmrtí1685
Sevilla
Místo pohřbeníkostel Saint Willibrord v Antverpách
ZeměŠpanělsko
NárodnostVlámsko
Povolánímalíř
PříbuzníCornelis Schut
Znám jakomalíř, návrhář, rytec a gobelínový designér
OvlivněnýBartolomé Esteban Murillo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Portrét Juana Bautisty Priaroggia

Cornelis Schut III, či také Cornelis Escut III, Cornelis Schut III, Cornelio Schut el Mozo, Cornelio Schut el joven (kolem roku 1629 - 1685) byl malíř, který během celé své umělecké kariéry pracoval ve španělské Seville. Byl jedním z vůdčích vlámských malířů, kteří v té době v Seville působili. Jeho styl byl ovlivněn stylem jiného španělského malíře Bartolomé Estebana Murillo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Cornelis Schut se narodil v Antverpách kolem roku 1629. Malovat se učil u svého strýce, významného vlámského malíře Cornelise Schuta. Do španělské Sevilly odcestoval se svým otcem, jenž byl u španělského krále zaměstnán jako inženýr. První záznam o Schutovi v Seville pochází z roku 1653. Již v následujícím roce byl přijat do místního malířského cechu. Pohyboval se v kruhu vlámského sochaře José de Arco a oženil se se sestrou jeho manželky. Pár měl dvě dcery.

Nanebevzetí Panny Marie (Assumption of the Virgin)

Podpora Josého de Arco napomohla zajistit Schutovi první zakázky. V roce 1655 přijal do své dílny prvního žáka. Cornelis měl více žáků, z nichž mnozí, například Manual Gallardo, José Lopez Chico a Juan Antonop Lopes, se ve své profesní kariéře věnovali polychromii oltářních retáblů. Schutova dílna pracovala pro Cornelisova švagra Josého de Arco při polychromování jeho plastik. V roce 1660 se Schut stal jedním ze zakladatelů španělské umělecké akademie Academia de Bellas Artes v Seville. Na akademii se stal učitelem kresby a v roce 1672 byl zvolen prezidentem této akademie. Spoluprezidenty byli Bartolomé Esteban Murillo a Francisco Herrera mladší. O čtyři roky později byl Schut zvolen znovu. Byl jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů akademie, často vyplácel odměnu uměleckým modelům z vlastní kapsy, či finančně podporoval některé žáky.

Zemřel v Seville v roce 1685. I přes svou úspěšnou kariéru zemřel jako chudák, protože léčba bolestivé nemoci, která vedla k jeho smrti, byla velmi nákladná.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Většinu jeho prací lze nalézt v Seville, některá díla jsou v Cádizu a dalších místech ve Španělsku. Pracoval v mnoha žánrech, včetně historických témat, portrétů a zátiší. Většina jeho datovaných děl byla vytvořena v šedesátých letech 17. století. Nezpochybňoval své vlámské kořeny. Udržoval úzké vztahy s uměleckou komunitou v Seville a také s vlámskými a holandskými obchodníky ve městě. Pod vlivem Murillovy tvorby vyvinul styl umírněnější Murillo. Konfluence (splynutí) vlámských a místních uměleckých proudů je hlavním rysem malířství 17. století v Seville. Zachovalo se mnoho Schutových kreseb, jejichž styl živé a plynulé linky má blízko ke stylu Murilla. Tyto kresby také byly často Murillovi přičítány. Hlavní zakázky dostával od Sevillské katedrály. Kromě toho dostával mnoho zakázek od soukromých osob a obchodníků. Tím se vysvětluje rozmanitost žánrů, v nichž pracoval. Namaloval mnoho verzí Neposkvrněného početí, což je téma, ve kterém Schut ukazuje silnou podobnost s Murillovým ikonografickým zpracováním tohoto tématu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cornelis Schut III na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]