Comunione e Liberazione

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Comunione e Liberazione je katolické hnutí, které založil teolog a kněz milánské diecéze Luigi Giussani (1922-2005).

Počátky Hnutí sahají až do roku 1954, kdy otec Giussani zanechal vyučování na Teologické fakultě Venegono, aby mohl začít vyučovat na katolickém gymnáziu Berchet v Miláně. Kolem něj se rychle vytvořila malá skupinka studentů, která se postupně zvětšovala a rozšiřovala i do jiných škol. Takto vzniklo společenství pod názvem „Gioventu Studentesca“ (Křesťanská mládež – GS).

Po nepokojích v roce 1968 se Hnutí obnovilo ve vyzrálejší formě a pod novým názvem „Comunione e Liberazione“. Od roku 1980 pořádá Hnutí v Rimini tzv. „Meeting" "Setkání", kterého se každoročně účastní desítky tisíc lidí a na němž vystupují známé osobnosti z oblasti náboženství, politiky, ekonomiky, umění či sportu z Evropy, ale i z celého světa. Po smrti dona Giussaniho se stal v roce 2005 jeho nástupcem španělský kněz Julián Carron. CL v současnosti působí asi v 70 zemích světa na všech kontinentech.

Cílem Hnutí je vzdělávání svých příznivců ke křesťanské dospělosti a spolupráce na poslání církve ve všech sférách společenského života. Cílem života v CL je nabídnout přítomnost Krista jako jedinou správnou odpověď na nejhlubší touhy lidského života v každém okamžiku historie. Základním způsobem formování příznivců společenství je týdenní katecheze, nazývaná „škola komunity“. V posledních letech se CL více zaměřuje na svoji výchovnou, kulturní a společenskou roli v současném světě.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kepel, Gilles: Boží pomsta. Křesťané, Židé a muslimové znovu dobývají svět, Atlantis, Brno 1996.
  • Giussani, Luigi: Riziko výchovy. Zvon, Praha, 1996.
  • Giussani, Luigi: Náboženský smysl. Nové město, Praha, 2001.
  • Giussani, Luigi: Cesty křesťanské zkušenosti, Paulínky, Praha, 2006.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]