Clearance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ledvinná clearance je veličina sloužící k nepřímému zjištění míry glomerulární filtrace. Definuje se jako objem krevní plazmy očištěné ledvinami od indikátorové látky za jednotku času. Průměrná hodnota clearance je 120 ml/min.

Indikátor[editovat | editovat zdroj]

Chemická struktura kreatininu.

Jako indikátor se volí taková látka, která není ledvinami ani resorbována, ani secernována. Pokud ano, tak jen v minimálním množství. Toto zadání nejlépe splňuje inulin, který není ani resorbován, ani secernován.

Clearance inulinu (120 ml/min) se používá také k třídění látek podle jejich sekrece či zpětné resorpce. Ty, které jsou secernovány v tubulech, mají clearance vyšší než 120 ml/min. Ty, které jsou zpětně resorbovány, mají clearance nižší než 120 ml/min (např. fibrinogen má clearance blízkou 0 ml/min).

Z finančních i jiných důvodů se klinicky také využívá méně výhodný svalový metabolit kreatinin, jenž je přibližně z 10% vylučován tubulární sekrecí. Jeho množství v plazmě je stálé, je však závislé na svalové činnosti a o něco méně na příjmu potravou. Referenční interval kreatininu v plazmě je 70-125 μmol/l pro muže a 50-105 μmol/l pro ženy. Koncentrace nad 140 μmol/l značí sníženou funkci ledvin. Výrazně zvýšené hladiny jsou též při traumatech kosterních svalů a svalové dystrofii.


Odvození vzorce[editovat | editovat zdroj]

Vzorec clearance vychází ze vzorce pro výpočet látková koncentrace. Předpokládá se, že látkové množství kreatininu v plazmě se díky výše zmíněným důvodům rovná koncentraci v moči (index u dle latinského výrazu pro moč):

npl = nu

Podle vzorce pro výpočet koncentrace vyjádříme c a V:

cpl x Vpl = cu x Vu

Nyní již stačí jen osamostatnit Vpl. Výsledný vzorec clearance v případě kreatinu a inulinu odpovídá glomerulární filtraci:

Vpl ≈ GFR ≈ cu x Vu/cpl

GFR je z anglického glomerular filtration rate.

Clearance v lékařské diagnostice[editovat | editovat zdroj]

Při vyšetření se dává přednost kreatininu, protože vyšetření inulinu je složitější a finančně nákladnější. Koncentrace v plazmě a moči se získají spektrofotometricky, hodnota Vu jako tzv. diuréza (množství moče vytvořené za 24 hodin a sbírané do odměrného válce). Před klinickým vyšetřením je nutné tři dny držet bezmasou dietu včetně masových bujónů.

Korekce na tělesný povrch[editovat | editovat zdroj]

V klinice se výsledná hodnota přepočítává na tělesný povrch, protože plocha pro glomerulární filtraci v ledvinách je úměrná tělesnému povrchu.

Vzorec pro tělesný povrch: S = 0,167 x \sqrt[2]{w * h}, kde 0,167 je empirický faktor, w hmotnost (kg) a h výška (m).

Výsledný vzorec pro korigovanou glomerulární filtraci má podobu: GFkor = GF x (1,73/S) (ml/s/1,73 m2)

Intervaly korigované GF v klinické praxi[editovat | editovat zdroj]

Fyziologické hodnoty pro dospělého ve věku 20-60 let jsou v intervalu 1,3-2,6 ml/s/1,73 m2. Závisí na věku a pohlaví. Interval 0,15-0,5 ml/s/1,73 m2 značí nedostatečnou funkci ledvin, výsledek pod 0,15 ml/s/1,73 m2 je při renálních selháních.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Silbernagl, S. a kol.: Atlas fyziologie člověka, Grada Publishing, 3.české vydání, Praha 2004. s.152
  • Táborská E. a kol.: Biochemie II. Praktická cvičení, Brno 2008, ISBN 978-80-210-4516-3. s.85-87.