Citizendium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Citizendium Foundation)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Citizendium je projekt založený 15. září 2006 jedním ze dvou zakladatelů a bývalým šéfeditorem Wikipedie, Larry Sangerem. Původně se mělo jednat o „progresivně plynulý odklon (fork)“ od anglické Wikipedie. Citizendium se ale stalo samostatným projektem.

Na rozdíl od Wikipedie nedovoluje anonymní příspěvky a kvalitu příspěvků má zaručit jak jmenovitá známost registrovaných přispěvatelů, tak lektorování příspěvků odbornými redaktory. Přispěvatelé také musí uvést svůj odborný životopis.

Na tiskové konferenci 17. října 2006 Sanger prohlásil, že Citizendium se brzy pokusí sesadit Wikipedii z prvního místa pro online hledání obecných informací. Projekt Citizendium má být spravován nadací Citizendium Foundation.

Základem Citizendia byla při jeho založení vybraná hesla původní Wikipedie. Pokud ale byl článek na Citizendiu lektorován či revidován, měl už dál žít v tomto projektu ve změněné podobě a vlastním životem. Při zahájení beta provozu v březnu 2007 ale Larry Sanger vyhlásil, že všechna hesla Citizendia budou původní.

V listopadu 2014 nabízelo Citizendium čtenářům 16 823 článků, z nichž 159 bylo schváleno odborníky.[1] Anglická verze Wikipedie měla k témuž datu přes 4,6 milionu článků.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]