Larry Sanger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Larry Sanger
Rodné jméno Lawrence Mark Sanger
Narození 16. července 1968 (49 let)
Bellevue
Alma mater Reed College
Ohio State University
Zaměstnavatel Bomis
Web larrysanger.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Larry Sanger, celým jménem Lawrence Mark Sanger, (* 16. července 1968 Bellevue ve státě Washington, USA) je americký filosof a informatik, všeobecně pokládaný za spoluzakladatele Wikipedie.

Vyrůstal v aljašském městě Anchorage. V roce 1991 získal bakalářský titul z filosofie na Reed College, v roce 2000 Ph.D. z filosofie na Ohijské státní univerzitě. Titul Jeho disertační práce zní Epistemic Circularity: An Essay on the Problem of Meta-Justification (Epistemická cirkularita: pojednání o problému meta-ospravedlňování). Do června 2005 vyučoval na Ohijské státní univerzitě filosofii.

Nupedia a Wikipedia[editovat | editovat zdroj]

Jimmy Wales, zakladatel projektů Nupedia a Wikipedia, ho zaměstnal ve své společnosti Bomis jako šéfredaktora Nupedie; přiznává mu však jen roli důležitého zaměstnance pod svým vedením.

Poté, co se Sanger seznámil s konceptem wiki, navrhl, aby byl princip aplikován na encyklopedii. Jeho návrh přiměl Walese založit Wikipedii. Sanger byl jediným placeným editorem Wikipedie, a to od 15. ledna 2001 do své rezignace 1. března 2002; vzhledem ke své pozici na Nupedii projekt vedl, pojmenoval a formuloval velkou část jeho původních cílů a pravidel.

31. prosince 2004 publikoval Sanger na webu Kuro5hin kritický článek, podle nějž Wikipedii vážně poškozuje její koncept „anti-elitářství“, který poskytuje přílišný vliv trollům a potížistům a naopak odrazuje experty. Ten byl široce diskutován na blozích i v klasických médiích.

V prosinci 2005 ho najala nadace Digital Universe, aby působil jako „ředitel programů distribuovaného obsahu“.

Citizendium[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2006 založil online encyklopedii Citizendium, která rovněž používá koncept wiki (a software MediaWiki), ovšem pravidla editace jsou přísnější. Byla oficiálně zpřístupněna v březnu 2007 po vytvoření prvních 1000 hesel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]