Larry Sanger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Larry Sanger
Larry Sanger.jpg
Rodné jménoLawrence Mark Sanger
Narození16. července 1968 (54 let)
Bellevue
BydlištěColumbus
Alma materReed College
Ohijská státní univerzita
Service High School
Povolánífilozof, bloger, informatik a podnikatel
ZaměstnavateléBomis
Ohijská státní univerzita
Nupedia
Citizendium
Weblarrysanger.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Larry Sanger, celým jménem Lawrence Mark Sanger (* 16. července 1968 Bellevue ve státě Washington, USA), je americký filosof a informatik, všeobecně pokládaný za spoluzakladatele Wikipedie.

Vyrůstal v aljašském městě Anchorage. V roce 1991 získal bakalářský titul z filosofie na Reed College, v roce 2001Ph.D. z filosofie na Ohijské státní univerzitě. Titul Jeho disertační práce zní Epistemic Circularity: An Essay on the Problem of Meta-Justification (Epistemická cirkularita: pojednání o problému meta-ospravedlňování). Do června 2005 vyučoval na Ohijské státní univerzitě filosofii.

Nupedia a Wikipedia[editovat | editovat zdroj]

Jimmy Wales, zakladatel projektů Nupedia a Wikipedia, ho zaměstnal ve své společnosti Bomis jako šéfredaktora Nupedie; přiznává mu však jen roli důležitého zaměstnance pod svým vedením.

Poté, co se Sanger seznámil s konceptem wiki, navrhl, aby byl princip aplikován na encyklopedii. Jeho návrh přiměl Walese založit Wikipedii. Sanger byl jediným placeným editorem Wikipedie, a to od 15. ledna 2001 do své rezignace 1. března 2002; vzhledem ke své pozici na Nupedii projekt vedl, pojmenoval a formuloval velkou část jeho původních cílů a pravidel.[1]

31. prosince 2004 publikoval Sanger na webu Kuro5hin kritický článek, podle nějž Wikipedii vážně poškozuje její koncept „anti-elitářství“, který poskytuje přílišný vliv trollům a potížistům a naopak odrazuje experty. Ten byl široce diskutován na blozích i v klasických médiích.

V prosinci 2005 ho najala nadace Digital Universe, aby působil jako „ředitel programů distribuovaného obsahu“.

V červenci 2021 vyjádřil pro server UnHerd názor, že Wikipedii již není možné s jistotou důvěřovat. Uvedl, že jsou na ní konzervativní hlasy potlačovány, ne-li přímo odstraněny, jestliže se pokusí na stránku přidat jiný úhel pohledu, což vnímá jako propagandu.[2]

Citizendium[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 2006 založil online encyklopedii Citizendium, která rovněž používá koncept wiki (a software MediaWiki), ovšem pravidla editace jsou přísnější. Byla oficiálně zpřístupněna v březnu 2007 po vytvoření prvních 1000 hesel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KASÍK, Pavel. Lidé neví, jak na internetu argumentovat, varuje zakladatel Wikipedie. Technet.cz [online]. iDNES.cz, 2019-03-30 [cit. 2019-03-30]. Dostupné online. 
  2. Wikipedie se změnila v hlásnou troubu vládnoucích skupin, tvrdí její spoluzakladatel. Aktuálně.cz [online]. 2021-07-23 [cit. 2021-07-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]