Chuck Smith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chuck Smith
Chuck Smith Wikipedia bio photo.jpg
Narození 24. června 1979 (38 let)
Hershey
Bydliště Berlín
Zaměstnavatel Světový esperantský svaz
Ocenění Esperantista roku (2015)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chuck Smith (foneticky Čak Smit) (* 24. června 1979, USA)[1] je americký esperantista, zakladatel Esperantské Wikipedie a autor myšlenky vzniku České Wikipedie, kterou na jeho popud v roce 2002 založil Miroslav Malovec.[2] V současnosti žije v Německu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2001 se naučil jazyk esperanto a v listopadu 2001 založil na internetu Esperantskou Wikipedii jako jednu z prvních jazykových verzí internetové encyklopedie Wikipedie. Od července 2002 do ledna 2003 pak procestoval 14 zemí (Brazílie, Argentina, Spojené království, Francie, Německo, Švédsko, Česko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Turecko, Rakousko, Lucembursko a Nizozemsko), kde se účastnil esperantských setkání (v Česku to byla Konference o užití esperanta ve vědě a technice v Dobřichovicích) a schůzí klubů esperantistů, kde přednášel o projektu Wikipedie.[3] Od ledna 2003 do ledna 2004 pak působil jako dobrovolník Světové esperantské mládežnické organizace (TEJO) v jejím ústředí v Rotterdamu. V minulosti působil také ve vedení Americké esperantské mládeže (USEJ), TEJO a internetové vzdělávací organizace E@I či zastupoval Světový esperantský svaz u Organizace spojených národů. V listopadu 2006 spustil internetový projekt Eklaboru pro hledání práce prostřednictvím esperanta, v roce 2007 pak sociální síť Amikumu. V červnu 2015 publikoval na stránce Duolingo kurz esperanta pro mluvčí angličtiny.

V současnosti žije v Berlíně a pracuje jako programátor aplikací pro přístroje iPhone a tvůrce anglickojazyčného blogu o esperantu. Je také předsedou skupiny berlínské esperantské mládeže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 12. oběžník výboru Světové organizace esperantské mládeže (2004)
  2. Wikimedium/Číslo 1 - 2011 - Nikde se nedají opravit chyby tak snadno jako na Wikipedii (rozhovor s M. Malovcem)
  3. Promoting the Esperanto Wikipedia (Part 4 of 4)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]