Chuck Smith (esperantista)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chuck Smith
Chuck Smith (11. prosince 2017)
Chuck Smith (11. prosince 2017)
Narození24. června 1979 (43 let)
Hershey
BydlištěBerlín
Povoláníesperantista a informatik
ZaměstnavatelSvětový esperantský svaz
OceněníEsperantista roku (2015)
FunkceTEJO volunteer (2003–2004)
člen výboru Světové esperantské mládežnické organizace
board member of TEJO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chuck Smith (foneticky Čak Smis) (* 24. června 1979, Hershey, Pensylvánie, USA)[1] je americký esperantista, zakladatel Esperantské Wikipedie a autor myšlenky vzniku České Wikipedie, kterou na jeho popud v roce 2002 založil Miroslav Malovec.[2] V současnosti žije v Německu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2001 se naučil jazyk esperanto a v listopadu 2001 založil na internetu Esperantskou Wikipedii jako jednu z prvních jazykových verzí internetové encyklopedie Wikipedie. Od července 2002 do ledna 2003 pak procestoval 14 zemí (Brazílie, Argentina, Spojené království, Francie, Německo, Švédsko, Českou republiku, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Turecko, Rakousko, Lucembursko a Nizozemsko), kde se účastnil esperantských setkání (v České republice to byla Konference o užití esperanta ve vědě a technice v Dobřichovicích) a schůzí klubů esperantistů, kde přednášel o projektu Wikipedie.[3] Od ledna 2003 do ledna 2004 pak působil jako dobrovolník Světové esperantské mládežnické organizace (TEJO) v jejím ústředí v Rotterdamu. V minulosti působil také ve vedení Americké esperantské mládeže (USEJ), TEJO a internetové vzdělávací organizace E@I či zastupoval Světový esperantský svaz u Organizace spojených národů. V listopadu 2006 spustil internetový projekt Eklaboru pro hledání práce prostřednictvím esperanta, v roce 2007 pak sociální síť Amikumu. V červnu 2015 publikoval na stránce Duolingo kurz esperanta pro mluvčí angličtiny.

V současnosti žije v Berlíně a pracuje jako programátor aplikací pro přístroje iPhone a tvůrce anglickojazyčného blogu o esperantu. Je také předsedou skupiny berlínské esperantské mládeže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]