Přeskočit na obsah

Christoffer Wilhelm Eckersberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Christoffer Wilhelm Eckersberg
Eckersbergův portrét od J. P. Trapa
Eckersbergův portrét od J. P. Trapa
Narození2. ledna 1783
Blåkrog, Dánsko
Úmrtí22. července 1853 (ve věku 70 let)
Kodaň, Dánsko
Příčina úmrtícholera
Místo pohřbeníPomocný hřbitov
Národnostdánská
VzděláníKrálovská dánská umělecká akademie
Alma materKrálovská dánská akademie umění
Povolánímalíř
DětiErling Eckersberg
Hnutíromantismus, neoklasicismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christoffer Wilhelm Eckersberg (2. ledna 1783 Blåkrog22. července 1853 Kodaň) byl dánský malíř a výtvarný pedagog, představitel generace Dánského zlatého věku (Den danske guldalder).

Narodil se v rodině malíře a tesaře ve vesnici Blåkrog na jihu Jutska. Jeho učiteli byli kostelní malíři Jes Jessen v Aabenraa a Josiah Jacob Jessen ve Flensburgu, v roce 1803 obdržel stipendium a začal studovat na kodaňské akademii. V roce 1809 obdržel zlatou medaili akademie, poté odjel na studijní cestu po Evropě, v Paříži byl žákem Jacquese-Louise Davida, velký vliv na něj měla návštěva Říma. Po návratu do Dánska byl roku 1818 jmenován profesorem kodaňské akademie, mezi jeho žáky byli přední dánští malíři 19. století jako Christen Dalsgaard, Adam August Müller, Constantin Hansen nebo Wilhelm Marstrand. Napsal vědeckou práci o lineární perspektivě, zavedl pro studenty malování v plenéru. V roce 1829 obdržel řád Dannebrog.

Eckersberg se věnoval historickým a mytologickým námětům, je autorem výzdoby paláce Christiansborg. Od mládí byl milovníkem lodí a často maloval výjevy z námořnického života, byl také autorem četných krajinomaleb, vyznačujících se využitím zvláštního severského světla v jemných odstínech. Vzestup měšťanské vrstvy ho později vedl k orientaci na žánrové obrazy, často v dobovém duchu idylické (biedermeier).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]