Chotárny potok (přítok Turně, Zádiel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o potoku protékajícím Zádielskou tiesňavou. Další významy jsou uvedeny na stránce Chotárný potok.
Chotárny potok (přítok Turně, Zádiel)
Potok v Zádielské tiesňavě
Potok v Zádielské tiesňavě
Základní informace
Délka toku14 km
SvětadílEvropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Košický kraj)
Úmoří, povodí
Bodva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotárny potok je vodní tok ve Slovenském krasu, levostranný přítok Turně, délka 14 km. Někdy se nazývá též nestandardizovanými názvy Blatný potok nebo i Blatnica.

Pramení na rozhraní Slovenského krasu a Volovských vrchů (podsestava Pipitka), pod Hajdúchovým vrchem (1120 m), v nadmořské výšce cca 945 m. Odděluje dvě planiny Slovenského krasuHorný vrch na západě a Zádielskou planinu na východě.

V horní části protéká Blatnickou dolinou východním směrem, zprava přibírá krátký přítok zpod Matesovy skály (925 m) a obloukem se stáčí na jihovýchod. Protéká krasovou oblastí v dolní části Blatnické doliny, zprava přibírá Šajbový potok a prořezává se masivem v oblasti Havraní skaly (770 m) do Zádielské tiesňavy.

Zde utváří hluboce zaříznutou kaňonovitou dolinu s více jeskyněmi a skalními útvary. Z pravé strany přibírá Baksovský potok a postupně se stáčí více na jih, na levém břehu odděluje skupinu tzv. Krkavčích skal.

Vtéká do Turnianské kotliny, protéká obcí Zádiel, následně přes Dvorníky, kde vytváří dvě ramena, přičemž hlavní pokračuje na jih, vytváří ostrou zatáčku a pod Dlouhým vrchem (428 m) ústí do Turně. Druhé rameno (Zádielský náhon) pokračuje obloukem na východ, napájí Turnianský rybník, protéká okrajem obce Turňa nad Bodvou a v její blízkosti ústí do Hájského potoka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chotárny potok (prítok Turne, Zádiel) na slovenské Wikipedii.