Cheddi Jagan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cheddi Bharrat Jagan
Cheddi Jagan
Cheddi Jagan
4. prezident Guyany
Ve funkci:
9. října 1992 – 6. března 1997
PředchůdceDesmond Hoyte
NástupceSam Hinds
Stranická příslušnost
ČlenstvíPeople's Progressive Party

Narození22. března 1918
Port Mourant, Britská Guyana
Úmrtí6. března 1997
Washington, D.C., USA
ChoťJanet Jaganová
Alma materHoward University
Zaměstnánídentista
Náboženstvíhinduismus
OceněníŘád společníků O. R. Tamba
Řád přátelství mezi národy
PodpisCheddi Bharrat Jagan, podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cheddi Bharrat Jagan (22. března 1918 Port Mourant6. března 1997 Washington, D.C.) byl guyanský politik a politický teoretik, hlava státu v letech 1992 až 1997.

Jeho rodiče přišli do Britské Guyany z indického Uttarpradéše pracovat na plantáže s cukrovou třtinou. Navzdory prostému původu mu bylo umožněno studovat v USA, kde absolvoval zubní lékařství na Howard University, roku 1943 se oženil s americkou Židovkou Janet Rosenbergovou-Jaganovou. Po návratu do Guyany se věnoval politické činnosti: v roce 1947 byl zvolen poslancem a v roce 1950 založil první moderní politickou stranu v zemi People's Progressive Party, která měla radikálně levicový program a opírala se převážně o odborové hnutí. V roce 1953 Jagan vyhrál volby a stal se předsedou vlády. Obavy z toho, že by se pod jeho vedením mohla Guyana stát komunistickou zemí, vedly britskou koloniální správu k vyhlášení výjimečného stavu a rozpuštění vlády.[1]

Podruhé se stal premiérem v roce 1961. Následovala vlna nepokojů, za nimiž stál Forbes Burnham a jeho strana People's National Congress, podporovaná britskými a americkými zpravodajskými službami.[2] PNC se oddělil od People's Progressive Party v roce 1958; zastával rovněž marxistické názory, ale mezi jeho členy převládali černoši, zatímco Jagana podporovali hlavně Indové. Po volbách v roce 1964 Burnham uzavřel koalici s pravicovými stranami a nastolil systém osobní moci, v roce 1966 dovedl Guyanu k nezávislosti a v roce 1970 ji vyhlásil „kooperativní republikou“. Jeho režim byl izolacionistický a autoritářský, v sedmdesátých letech provedl rozsáhlé znárodnění. Jagan odešel do opozice a volby bojkotoval s poukazem na jejich zmanipulovanost, postupně zmírnil své komunistické postoje a Burnhamův režim kritizoval zprava, odmítal hospodářské experimenty, vedoucí k propadu životní úrovně v zemi. V roce 1992 vyhrála People's Progressive Party první svobodné volby a parlament zvolil Jagana prezidentem. Hlavní náplní jeho činnosti byla snaha o návrat zahraničních investorů a o změnu státně direktivní ekonomiky na smíšenou.[3] Zemřel ve funkci na následky infarktu, který utrpěl 15. února 1997.

Jagan je v Guyaně respektován jako zakladatel moderního národa,[4] je po něm pojmenováno Mezinárodní letiště Cheddiho Jagana v Georgetownu. Jeho manželka Janet Jaganová zastávala prezidentský post v letech 1997 až 1999, v politice se angažuje také jeho syn Joey Jagan.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]