Chauncey Delos Beadle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chauncey Delos Beadle
Narození 5. srpna 1866
St. Catharines
Úmrtí 1950 (ve věku 83–84 let) nebo 4. července 1950 (ve věku 83 let)
Asheville, USAUSA USA
Alma mater Cornellova univerzita
Cornell University College of Agriculture and Life Sciences
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Chauncey Delos Beadle (5. srpna 1866 St. Catharines1950 Asheville, Severní Karolína) byl kanadský botanik a zahradnický odborník aktivní na jihu USA.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Studoval zahradnictví na Ontario Agricultural College (1884) a Cornell University (1889). Roku 1890 jej zahradní architekt Frederick Law Olmsted najal, aby dočasně dohlížel na školku v Biltmore Estate v Asheville. Na Olmsteda udělaly dojem Beadleho encyklopedické znalosti. Beadle pracoval v Biltmore po více než šedesát let, až do své smrti. Nejznámější je jeho práce s azalkami, popsal několik druhů a variet v Apalačském regionu. Roku 1940 Beadle daroval svou sbírku 30000 rostlin Biltmore Estates.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Beadle psal vědecké studie popisující nové druhy a variety severoamerických rostlin. Mezi jeho spolupracovníky v Biltmore patřili Charles Lawrence Boynton a Frank Ellis Boynton. Napsal také úvod pro knihu Alece Lounsberryové Southern Wildflowers and Trees.


Chauncey Delos Beadle má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Beadle.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chauncey Beadle na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek.