Chauncey Delos Beadle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Chauncey Delos Beadle (5. srpna 1866 St. Catharines1950) byl kanadský botanik a zahradnický odborník aktivní na jihu USA.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Studoval zahradnictví na Ontario Agricultural College (1884) a Cornell University (1889). Roku 1890 jej zahradní architekt Frederick Law Olmsted najal, aby dočasně dohlížel na školku v Biltmore Estate v Asheville. Na Olmsteda udělaly dojem Beadleho encyklopedické znalosti. Beadle pracoval v Biltmore po více než šedesát let, až do své smrti. Nejznámější je jeho práce s azalkami, popsal několik druhů a variet v Apalačském regionu. Roku 1940 Beadle daroval svou sbírku 30000 rostlin Biltmore Estates.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Beadle psal vědecké studie popisující nové druhy a variety severoamerických rostlin. Mezi jeho spolupracovníky v Biltmore patřili Charles Lawrence Boynton a Frank Ellis Boynton. Napsal také úvod pro knihu Alece Lounsberryové Southern Wildflowers and Trees.

Chauncey Delos Beadle má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Beadle.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E.. Authors of Plant Names. Kew : Royal Botanical Gardens, 1992. Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chauncey Beadle na anglické Wikipedii.