Charles Roscoe Savage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Roscoe Savage
Charles Roscoe Savage.jpg
Narození 16. srpna 1832
Southampton
Úmrtí 4. února 1909 (ve věku 76 let)
Salt Lake City
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Viadukt Dale Creek Iron, 1869

Charles Roscoe Savage (16. srpna 1832 Southampton, Anglie4. února 1909)[1] byl britský fotograf, který fotografoval na americkém západu. Nejvíce je známý svými fotografiemi první transkontinentální železnice z roku 1869.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V zimě 1855-56 emigroval do USA, kde zpočátku našel práci jako fotograf v New York City a v následujícím roce zamířil na západ. Nejprve se usadil v Nebrasce, pak v Council Bluffs, Iowa, kde založil své první nezávislé fotografické studio a galerii. Na jaře 1860 odcestoval do Salt Lake City v Utahu se svou rodinou, kde založil ateliér s partnerem Marsenou Cannonem, daguerrotypistou a fotografem z Utahu. O rok později, poté, co se přestěhoval do jižního Utahu, začal spolupracovat s malířem Georgem Ottingerem. Mnoho jeho fotografií bylo reprodukováno v magazínu Harper's Weekly, který zajistil firmě národní pověst. Toto partnerství pokračovalo až do roku 1870.

Jako fotograf na základě smlouvy s Union Pacific Railroad cestoval v roce 1866 do Kalifornie a poté zpět do Utahu. Fotografoval propojení železnic Union Pacific a Central Pacific na mysu Summit, v Promontory, Utah, v roce 1869. Tato série je považována za jeho nejslavnější dílo. Mezi jeho další známé snímky patří snímky kmenů z oblasti Velké pánve, zejména kmenů Paiute a Shoshone. Fotografoval krajinu na západě, včetně Yellowstonského národního parku, Národního parku Zion a vytvořil mnoho obrazů dokumentujících růst měst Utah a proměny okolí. Jeho kolega Alfred Lambourne - umělec původem z Anglie - často maloval výjevy, zatímco Savage fotografoval.[2]

Cestoval také velmi přes západní části Severní Ameriky, fotografoval v oblasti Kanady a Mexika, a v oblastech od Tichého oceánu po Nebrasku na středozápadě. Většina z jeho archivovaných fotografií, pořízených několika různými ranými fotografickými technikami, byly ztraceny v roce 1883 během katastrofálního požáru fotografického studia.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Death Certificate [online]. State of Utah, February 5, 1909 [cit. 2009-12-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Crocker Art Museum Store accessed Feb. 27, 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]