Chargé d’affaires

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Chargé d'affaires)
Skočit na: Navigace, Hledání

Do funkce chargé d’affaires (CDA, česky „vedoucí úřadu“) může být jmenován diplomat, který je tím pověřen vedením zastupitelského úřadu, jenž není řízen mimořádným a zplnomocněným velvyslancem. Funkce chargé d’affaires ale nesouvisí s diplomatickými hodnostmi a při jmenování vysílající stát nežádá o souhlas hostitelské země (o tzv. agrément), jmenování je pouze oznamováno cizímu ministerstvu zahraničí. Není tedy akreditován u hlavy cizího státu (jako velvyslanec nebo vyslanec), ale u příslušného ministerstva zahraničních věcí.

Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích je rozlišována funkce „chargé d’affaires en pied“ a „chargé d’affaires ad interim“:

  • Chargé d’affaires en pied (e.p.) je stálý vedoucí zastupitelského úřadu. Vysílající stát nedeleguje do čela úřadu mimořádného a zplnomocněného velvyslance. Jmenování CDA e.p. může někdy naznačovat i politické důvody; to v případě, kdy není zájem vztahy mezi zeměmi povyšovat na „plnou“ velvyslaneckou úroveň.
  • Chargé d’affaires ad interim (a.i.) označuje diplomatického pracovníka pověřeného dočasným vedením zastupitelského úřadu po dobu nepřítomnosti mimořádného a zplnomocněného velvyslance. Tato situace nastává například v mezidobí před jmenováním nového velvyslance. Dlouhodobé vyslání chargé d’affaires ad interim může značit zájem na dočasnosti takového řešení.

Diplomaté pověření funkcí chargé d’affaires en pied patří zpravidla mezi vedoucí a vyšší diplomaty. Zmocněnec, který zastupuje hlavu mise (velvyslance nebo vyslance) v jeho nepřítomnosti, se nazývá zmocněnec ad interim.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]