Chargé d’affaires

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Chargé d'affaires)
Skočit na: Navigace, Hledání

Chargé d’affaires (vedoucí úřadu). Do funkce chargé d’affaires (CDA) je jmenován diplomat pověřený vedením zastupitelského úřadu, který není řízen mimořádným a zplnomocněným velvyslancem. Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích je rozlišována funkce chargé d’affaires en pied a chargé d’affaires ad interim. Při jmenování CDA vysílající stát nežádá o souhlas hostitelské země (o tzv. agrément). Jmenování je pouze oznamováno cizímu ministerstvu zahraničí. Není tedy akreditován u hlavy cizího státu (jako velvyslanec nebo vyslanec), ale u ministerstva zahraničních věcí.

  • Chargé d’affaires en pied (e.p.): stálý vedoucí zastupitelského úřadu. Vysílající stát nedeleguje do čela úřadu mimořádného a zplnomocněného velvyslance. Jmenování CDA e.p. může někdy naznačovat i politické důvody; to v případě, kdy není zájem vztahy mezi zeměmi povyšovat na "plnou" velvyslaneckou úroveň.
  • Chargé d’affaires ad interim (a.i.): diplomatický pracovník pověřený dočasným vedením zastupitelského úřadu po dobu nepřítomnosti mimořádného a zplnomocněného velvyslance. Tato situace nastává například v mezidobí před jmenováním nového velvyslance. Dlouhodobé vyslání "chargé d’affaires ad interim" může značit zájem na dočasnosti takového řešení.

Funkce CDA nesouvisí s diplomatickými hodnostmi. Diplomaté pověření funkcí chargé d’affaires en pied patří zpravidla mezi vedoucí a vyšší diplomaty. Česká republika má delší dobu vztahy na úrovni chargé d’affaires například na Kubě. [1] Zmocněnec není akreditován u hlavy cizího státu (jako velvyslanec nebo vyslanec), ale u ministerstva zahraničních věcí. Zmocněnec, který zastupuje hlavu mise (velvyslance nebo vyslance) v jeho nepřítomnosti, se nazývá zmocněnec ad interim.

Reference

  1. Organizační struktura MZV ČR č. {{{číslo}}}, Hodnosti a funkce diplomatů, [cit. 2015-06-04]. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]