Chalkiopé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chalkiopé
ChoťFrixos[1]
DětiArgus[1]
Frontis[1]
Melas
Cytissorus[1]
Demoleon
RodičeAiétés[1] a Eidyia
PříbuzníMagnes (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Chalkiopé (řecky Χαλκιόπη, latinsky Chalciope) byla dcerou kolchidského krále Aiéta, nejstarší sestrou Médeie a Apsyrta.

Když zlatý beran donesl na svém hřbetě mladičkého Frixa, ujal se ho její otec Aiétés a měl ho tak rád, že když Frixos dospěl, dal mu svou nejstarší dceru za manželku. Chalkiopé měla s Frixem čtyři syny, z nich nejstarší se jmenoval Argos, nejmladší Frontios. Po smrti jejich otce se změnil vztah Aiéta k vnukům, dokonce je krutě týral. Když dospěli, rozhodli se vrátit do Orchomenu, rodné země jejich otce. Na útěku je přepadla bouře, jejich loď u ostrova Arétie ztroskotala. Byla šťastná náhoda, že je ráno po bouři našli Argonauté, vyslechli jejich příběh, potěšili se setkáním s krajany a všichni pokračovali na lodi Argó v cestě za zlatým rounem do Kolchidy.

Iásonovi zprostředkoval Argos setkání se svou matkou Chalkiopé a Iásón ji poprosil, aby se u Médeie přimluvila o pomoc. Chalkiopé to udělala, aniž by tušila, že Médeia už vzplanula láskou k Iásonovi po zásahu bohyně Héry a kouzelného šípu boha lásky Eróta a že mu z té velké lásky pomůže svými kouzly v dobrém i zlém.

Více o Chalkiopé a jejích čtyřech synech v mýtech není.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Chalkiona. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek XXXVII.

Literatura[editovat | editovat zdroj]