Cerknické jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cerknické jezero
Cerknisko jezero.jpg
Poloha
Stát SlovinskoSlovinsko Slovinsko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha 3 800 ha
Délka 10,5 km
Šířka 4,7 km
Nadm. výška 546 m
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cerknické jezero (slovinsky Cerkniško jezero) je vodní plocha poblíž města Cerknica na jihozápadě Slovinska. Nachází se v jižní části stejnojmenného polje v Dinárských horách v nadmořské výšce 550 metrů. Při maximálním stavu vody je největším jezerem ve Slovinsku.

Jediným přítokem je říčka Cerkniščica, hlavním zdrojem vody jsou však krasové vyvěračky, velikost jezera proto závisí na hladině spodní vody v daném ročním období. Průměrná rozloha se pohybuje okolo 25 km² – v době jarního tání může rozloha činit až 40 km² a maximální hloubka 10 m, kdežto v horkém a suchém létě jezero téměř úplně vysychá a mění se v pláň porostlou rákosím.[1]

O jezeře se zmiňuje Strabón pod názvem Lugeon, sezónní kolísání jeho hladiny popsal již v 17. století Janez Vajkard Valvasor v dopise Královské společnosti. Jezero patří k významným turistickým atrakcím, kde je možno provozovat vodní sporty a rybolov (hojně se zde vyskytuje štika obecná), jako hnízdiště vodního ptactva je zapsáno na seznam Natura 2000.

S místem je spojena legenda o zakázané lásce mezi potomky znepřátelených šlechtických rodů, kteří nakonec v jezeře nalezli smrt.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOUBRAVNICKÝ, Jan. Ojedinělý přírodní jev Evropy. Ohromné jezero, které každé léto zmizí. iDNES.cz [online]. 2012-11-13 [cit. 2019-04-09]. Dostupné online. 
  2. SLEZÁKOVÁ, Magdalena. O zarmoucené lásce, kterou nezachránil ani laskavý vodník. Jak vzniklo čarokrásné Cerknické jezero?. Český rozhlas [online]. 2017-04-21 [cit. 2019-04-09]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]