Přeskočit na obsah

Cerkev Narození Panny Marie (Biały Bór)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cerkev Narození Panny Marie
Kostel Narození Panny Marie v Bilém Boru
Kostel Narození Panny Marie v Bilém Boru
Místo
StátPolskoPolsko Polsko
Souřadnice
Map
Architektonický popis
ArchitektJerzy Nowosielski
Stavební slohmoderní architektura
Další informace
AdresaBiały Bór, PolskoPolsko Polsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řecko-katolický kostel Narození nejsvětější Panny Marie (polsky Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy) v osadě Biały Bór v Západo-pomořanském vojvodství, asi 120 km jihozápadně od Gdaňsku, je komplexní umělecké dílo, navržené a postavené v letech 1992-1997 Jerzym Nowosielskim. Slouží farníkům Ukrajinské řeckokatolické církve, jejichž předkové byli v roce 1945 násilně přesunuti z jihovýchodních regionů Polska v rámci Operace Visla do Pomořanska.

Kostel byl postaven ve spolupráci s architektem Bogdanem Kotarbou. Stylisticky připomíná asketickou architekturu rané křesťanské trojlodní baziliky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V hlavní lodi je malá kopule s obrazem Krista Pankrátora, mezi loděmi jsou řady černých, kulatých sloupů. Uvnitř dominují tři barvy: tmavě zelené stěny a stropy, bílé stěny a červené zárubně. Ikonostas obsahuje pouze tři ikony: ukřižování na carských vratech, Krista a Marie. V centru je červený tetrapod – nízký stolek, který hraje důležitou roli ve východní liturgii.

Během významných církevních svátků je hlavní průčelí užíváno shromážděním věřících jako ikonostas s ikonami archanděla a tváří Ježíše jako Závoje svaté Veroniky (Veraikon)

Neobvyklý tvar kostela se nesetkal zpočátku s kladným přijetím věřících, kteří očekávali konvenční kostel s cibulovitou kupolí. Až obdivné kritiky a davy turistů, kteří obdivují neobvyklou stavbu, změnily postoj místních obyvatel.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Mieczysław Porębski: NOWOSIELSKI Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03361-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]