Carrodunum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Carrodunum[1] je název místa v díle Geografie od Klaudia Ptolemaia, které bylo ztotožněno s dnešním městem Krakovem[2]. Původ jména je z keltského jazyka, na což poukazuje část slova dunum, které bylo používání právě Kelty a označovalo město.

Význam slova a místa[editovat | editovat zdroj]

Jedná se složeninu ze slov: carro, což znamená "povoz" a dunum, což je "město", nebo "tvrz".

Pravděpodobně šlo o místo na kupecké stezce, která navazovala na Jantarovou stezku. Toto místo mohlo být autonomním obchodním centrem se solí, která se v okolí Krakova vyskytuje, např. Solný důl Wieliczka.

Naleziště[editovat | editovat zdroj]

Množství nalezišť v okolí Krakova obsahuje archeologický materiál, který je typický pro Laténskou kulturu (tzv. Týnská skupina). Nálezy byly odhaleny díky budování dálnice přes území předměstí Krakova (Podłęże, Modlniczka, Aleksandrowice a další). Tyto nálezy korespondují s dřívějšími nálezy keltských dóz na mince (Nowa Huta-Mogiła), nebo nálezy statérů krakovského typu podle Castellina známých z míst Grzegórzka a Kryspinowa. Rovněž byly nalezeny stopy železných pecí ve Wyciążi a Krzesławicích. Tato zjištění ukazují na existenci silného centra s rozsáhlými obchodními kontakty.

Jedno z nalezišť se nachází v předměstí Krakova, v městě Podłęże (GPS 50.013492, 20.166336), kde byla odkryta keltská vesnice z 3. století př. n. l.2. století př. n. l. Jedna z největších na území Polska. Byly nalezeny základy 17 domů, předměty každodenní potřeby, šperky a dvě bójovské mince.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historisch-Politisch-Geographischer Atlas der gantzen Welt; oder grosses und vollständiges ... Lexicon, darinnen die Beschreibung des Erd-Kreises .... [s.l.]: Johann Samuel Heinsius 1096 s. Dostupné online. (německy) Google-Books-ID: VlxOAAAAcAAJ. 
  2. „Największe nasze zainteresowanie budzi Carrodunum nadwiślańskie gdyż najprawdopodobniej wykazuje powiązanie z Krakowem lub z jego okolicą” w: Rudolf Jamka. Początki głównych miast wczesnośredniowiecznych w Polsce południowej w świetle badań archeologicznych: Kraków, Państwowe Wydawn. Naukowe, Oddz. w Krạkowie, 1971 str. 20

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]