Calibri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Calibri

Calibri (/kəˈliːbri/) je humanistický bezpatkový typ písma navržený Lucasem de Grootem. V Microsoft Office 2007 nahradil Times New Roman jako výchozí typ písma ve Wordu a nahradil Arial jako výchozí typ písma v PowerPointu, Excelu, Outlooku a WordPadu. Dále je výchozím pro Microsoft Office 2010, 2013 a Office 2016 a nyní je výchozím písmem v Office pro Mac 2016. De Groot popsal jeho lehce zaoblený tvar tak, že písmo má „vřelý a jemný charakter“.

Calibri je součást sbírky písma ClearType, což je sada písem od různých designérů, která byla vydána s Windows Vista. Všechna mají počáteční písmeno názvu C – to odkazuje na vytvoření designu písma tak, aby dobře pracoval s textovým interpretačním systémem Cleartype od Microsoftu, což je interpretační program navržený tak, aby text na LCD monitorech vypadal zřetelně. Ostatní druhy písma ze stejné skupiny jsou Cambria, Candara, Consolas, Constantia a Corbel.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Písmo má lehce zaoblené rysy, které jsou viditelné ve větší velikosti. Jeho kurzíva obsahuje kaligrafické vlivy, které jsou u moderních druhů písma běžné.

Tento druh písma obsahuje rysy písma latinského, latinského rozšířeného, řeckého a cyrilice.

Protože bylo Calibri vytvořeno s použitím propracovaného formátování OpenType, obsahuje široký výběr ligatur, vysoké i skákavé číslice a indexy (čísla uzavřená v kruhu) do dvaceti.

Některé rysy v Calibri zůstávají nepodporované Officem, včetně horního a dolního indexu a schopnosti vytvořit libovolný zlomek. Tyto funkce mohou být zpřístupněny použitím programu InDesign.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Calibri na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]