Přeskočit na obsah

CPAN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

CPAN (z anglického Comprehensive Perl Archive Network) je softwarový repozitář obsahující jednak moduly pro programovací jazyk Perl a jednak aplikace napsané v tomto jazyce. První myšlenky k jeho zřízení se objevily už v roce 1993 inspirované repozitářem CTAN typografického systému TeX, ale do provozu byl oficiálně uveden až v roce 1995.[1] Jméno CPAN nese kromě samotného repozitáře i perlový program, který slouží k stažení a instalaci modulů (a funguje tedy jako specializovaný správce balíčků). Kromě toho je možné do repozitáře přistupovat i přes webové rozhraní, kde je například možné i bez instalace číst dokumentaci patřičného modulu generovanou ze standardního formátu POD.

Celý repozitář má celosvětově mnoho internetových zrcadel. Například v České republice bylo k roku 2006 provozováno oficiální zrcadlo repozitáře mj. na Mendelově univerzitě a Masarykově univerzitě v Brně,[2] a k roku 2018 na Masarykově univerzitě, Vysokém učení technickém v Brně a sdružením CZ.NIC.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Timeline of Perl and its Culture v3.0_0505 [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. VÁCLAVÍK, Jiří. Perl (41) - CPAN. linuxzone.cz [online]. 2006-09-07. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-13. ISSN 1801-3805. 
  3. CPAN Mirror Network [online]. CPAN. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]