CD přehrávač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
CD přehrávač

CD přehrávač je elektromechanické zařízení pro přehrávání audio CD disků. Obvykle je součástí domácího stereo systému, autorádia nebo osobního počítače. Vyrábí se i jako přenosné zařízení. Moderní zařízení podporují i jiné formáty než Audio CD, například DVD, CD-ROM s audio soubory a Video CD. Diskžokej často používají přehrávače s nastavitelnou vzorkovací frekvencí na změnu rychlosti přehrávání. Mnoho moderních přehrávačů přehrává i MP3 CD disky. Funkce přehrávání CD je dostupná ve všech moderních CD-ROM/DVD-ROM mechanikách počítačů jakož i DVD přehrávačů a herních konzolích založených na CD-ROM / DVD-ROM.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kompaktní disk je kruhová destička z plastické hmoty, 1,2 mm silná a o průměru obvykle 120 nebo 80 mm, uprostřed s otvorem o průměru 15 mm. Záznam je pouze po jedné straně (obvykle spodní) a tvoří jednu spirálovou drážku, podobně jako u gramofonové desky. Rozteč drážek je 1,6 μm, začátek záznamu je blíže ke středu a pokračuje směrem k okraji. Pro záznam se však využívají pouze poloměry od 23 do 58 mm. Celková délka záznamu na CD o průměru 120 mm je asi 6 km, na niž lze nahrát až 80 minut hudby nebo zvuku ve vynikající kvalitě, čtecí rychlost je 176 KB/s.

Přehrávač CD se skládá z elektromechanického pohonu CD (rychlost asi 500 až 250 ot/min, aby se lineární rychlost udržela stálá), z raménka se zdrojem laserového světla a čočkou, ze zařízení pro sledování drážky a pro elektronické zpracování zaznamenaného signálu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]