Business Software Alliance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Business Software Alliance (BSA) je sdružení firem působící ve více než 80 zemích světa,[1] prosazující zájmy softwarového průmyslu.

Mezi členy BSA patří například Adobe Systems, Autodesk, Microsoft. Veřejně známa je BSA zejména svými "protipirátskými" aktivitami a kampaněmi proti nelegálnímu používání počítačových programů. Například v říjnu 2009 organizace v České republice představila kampaň, v jejímž rámci vyzývá firmy, aby udávaly svou konkurenci používající nelegální software.[2]

V červenci 2013 představuje další kampaň tentokrát založenou na placeném udávání.[3] Podle zástupce BSA Jana Hlaváče získala BSA od lovců pirátů přes 150 oznámení, z nichž 30 se dostalo do fáze podání trestního oznámení a první výplaty za tato oznámení by měly proběhnout do léta, přičemž v průběhu celého roku 2014 by mělo být na těchto odměnách vyplaceno celkem přes milion korun.[4][5] Protože jsou za odhalení pirátů vypláceny odměny, stále více „lovců pirátů“ vystupuje z anonymity. Podle Jana Hlaváče je nejtypičtějším agentem nespokojený bývalý zaměstnanec.[6]

BSA v ČR[editovat | editovat zdroj]

V současné době nemá BSA v České republice žádnou právní subjektivitu. Původně zde působila pod názvem BSA CS, ale v roce 1999 prohrála soudní spor s firmou Digisys s.r.o.[7] a měla dle rozsudku zaplatit pokutu 300 tis. Kč + soudní výlohy. BSA CS ovšem zaplacení pokuty odmítla a svou českou pobočku rozpustila.[8] Od té doby působí BSA výhradně ze zahraničí, čímž komplikuje svou případnou další právní postižitelnost.

Zdá se, že dále používá už jen služby českých právních kanceláří.[9]

Členové[editovat | editovat zdroj]

[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http: www.bsa.org
  2. Udej konkurenci, radí českým firmám BSA
  3. Odměna za udání, kdo krade software. BSA má nový plán
  4. VÁCHAL, Adam. Lov na piráty začal. Lidé je práskají za odměnu. Metro Praha. únor 2014, čís. 39, s. 5. ISSN 1211-7811.  
  5. VÁCHAL, Adam. Lov na piráty začal. Lidé je práskají za odměnu. Metro. únor 2014, čís. 39, s. 2. Na titulní straně deníku je článek uveden jako Odměny z pokut: bonzáků přibývá. Dostupné online. ISSN 1211-7811.  
  6. HOVORKOVÁ, Kateřina. Pozor na naštvané zaměstnance, můžete skončit u soudu jako piráti. iDNES.cz [online]. 24. dubna 2014. Dostupné online.  
  7. BSA – business software aliance versus firma DIGISYS – stav: 1:0 pro DIGISYS.
  8. www.dsl.cz
  9. Jak se krade po Česku (1) – nelegální software
  10. Official Member List

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]