Bulharská nacionálně socialistická dělnická strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bulharská nacionálně socialistická dělnická strana
bulharská svastika
bulharská svastika
Datum založení1932
Datum rozpuštění1934
PředsedaChristo Kunčev
SídloSofie, Bulharské carství
IdeologieNacismus
bulharský nacionalismus
Politická pozicekrajní pravice
Barvyčerná
Vlajka strany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bulharská nacionálně socialistická dělnická strana (bulharsky Българска Национал-Социалистическа Работническа Партия) byla nacistická strana působící v Bulharském království.

Byla založena krátce před nástupem Adolfa Hitlera k moci v Německu. Stejně jako Svaz bulharských národních legií a Válečníků nesla prvky antisemitismu. Stranu v roce 1932 založil doktor Christo Kunčev, který v Berlíně studoval medicínu. Vzorem mu byla NSDAP, strana převzala národně-socialistický program, svastiku a další symboly. Na rozdíl od dalších krajně pravicových uskupení jako Svaz bulharských národních legií a Válečníci, neměla strana velký vliv a měla malý počet členů. Strana měla svoje noviny „Útok“, které měly stejný název jako noviny vydávané Josephem Goebbelsem Der Angriff. Strana byla zákonem zakázána v roce 1934.[1] Poté, po převratu 19. května, stejný zákon zakázal všechny organizace politických stran.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bulgarian National Socialist Workers Party na anglické Wikipedii.

  1. Наредба-закон за разтуряне на партийно-политическите организации от 14 юни 1934 г.. История на света [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. (bulharsky)