Boulton a Watt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Boulton a Watt
Základní údaje
Datum založení1775
ZakladatelMatthew Boulton
Adresa sídlaSmethwick, Spojené království
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostiinženýrství
Produktyparní stroj
MajiteléJames Watt
Matthew Boulton
William Murdoch
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boulton & Watt byla britská strojírenská firma se zaměřením na výrobu stacionárních a jiných parních strojů. Společnost byla založena u Birminghamu v roce 1775 novými obchodními společníky Matthewem Boultonem a skotský inženýr Jamesem Wattem. V 19. století byla firma významným výrobcem parních strojů a hrála nemalou roli v průmyslové revoluci.

Partnerství v oblasti motorů[editovat | editovat zdroj]

Firma byla založena v roce 1775 za účelem využití Wattova patentu na parní stroj s odděleným kondenzátorem.[1] Tento vynález dělal parní stroje mnohem efektivnější než Newcomenovy parní stroje. Podnik byl založen v Soho Manufactory poblíž Boultonova Soho House na jižním okraji tehdejšího hrabství Handsworth. Většina komponentů pro jejich motory však vyráběly jiné firmy, například parní válce vyráběla firma Johna Wilkinsona.

V roce 1795 si začali parní stroje vyrábět sami ve své slévarně Soho poblíž Birminghamu. V roce 1800 bylo partnerství bylo předáno jejich dvěma nejstarším synům. V roce 1810 se partnerem firmy stal William Murdoch, který ve firmě zůstal dvacet let. Firma fungovala více než 120 let, i když v roce 1849 byla přejmenována na „James Watt & Co.“. Parní stroje vyráběla i v roce 1895, v tomto roce však byla prodána společnosti W & T Avery.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boulton and Watt na anglické Wikipedii.

  1. ROLL, Erich. An Early Experiment in Industrial Organisation: being a History of the Firm Boulton and Watt, 1775–1805. [s.l.]: Longmans, Green and Co., 1930. S. 320. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HILLS, Richard. James Watt: His Time in Scotland (1736-1774). 1. vyd. [s.l.]: Landmark Publishing, 2002. ISBN 1-84306-045-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]