Boston Consulting Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Boston Consulting Group
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založení1963, v ČR od 2003
ZakladatelBruce Henderson
Adresa sídlaBoston, 021 08, USA
Klíčoví lidéChristoph Schweizer
Charakteristika firmy
Oblast činnostiporadenství v podnikání
SlužbyManagement Consulting
Strategy Consulting
Zaměstnanci6200 konzultantů, 12 000 zaměstnanců celkem. V ČR ~40 konzultantů a ~80 zaměstnanců celkem
Identifikátory
Oficiální webwww.bcg.com
LEIR88YAY8UVCFDFTMT7D20 a 549300NU203HJ5JITU20
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boston Consulting Group (BCG) je mezinárodní poradenská společnost poskytující služby v management a strategy consultingu. Jako jedna z nejpřestižnejších poradenských firem patří do tzv. velké trojky poradenských společností (MBB), společně s McKinsey & Company a Bain & Company. V současné době má BCG 85 kanceláří v 48 zemích světa.[1] Mezi klienty BCG patří soukromý, veřejný i neziskový sektor a v současné době (2015) její služby využívá více než 2/3 společností z žebříčku Fortune 500. Magazín Fortune zároveň v roce 2015 zařadil BCG na druhé místo žebříčku nejlepších zaměstnavatelů.[2]

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

BCG ročně pracuje na tisících projektů z nejrůznějších oblastí od energetiky, průmyslu, telekomunikací a technologického sektoru po vzdělávání a zdravotnictví.

Jako příklady projektů pro veřejný sektor z nedávné doby lze uvést vybudování vysokorychlostní sítě internetu pro australskou vládu s pokrytím všech obyvatel[3] či transformaci vzdělávacího systému v indickém svazovém státě Harijána.[4]

V soukromém sektoru řeší BCG nejrůznější strategické výzvy klientů, ať už jde o zavádění nových technologií, vylepšování profitability, slučování firem a akvizice nebo velké investiční projekty.

Experti BCG v průběhu let vyvinuli mnoho manažerských konceptů, které se staly součástí základů teorie řízení podniku. Nejznámějším z nich je tzv. BCG matice.

Práce v BCG[editovat | editovat zdroj]

BCG je pověstná tvrdým výběrovým řízením, kterým musí projít uchazeči o zaměstnání. Typicky každý musí absolvovat kromě psychometrického testu několik kol pohovorů a úspěšnost se pohybuje pod 2 %. Kariérní portál „Glassdoor“ v roce 2013 umístil BCG na třetí místo v žebříčku firem s celosvětově nejtvrdším výběrovým řízením.[5]

Pražská pobočka BCG díky rychlému růstu přijímá nové zaměstnance celoročně, kdy nábor míří hlavně na nejlepší absolventy zahraničních, ale i českých škol prakticky bez ohledu na vystudovaný obor. Studentům nabízí i placené dvouměsíční stáže, které většina z nich absolvuje v létě před posledním rokem vysokoškolského studia.

V BCG funguje skládání týmů pro jednotlivé projekty mezinárodně, projektový tým má typicky 3–7 členů, na jednom projektu pracuje zhruba 2–3 měsíce a jednotliví členové týmu se vrací domů na víkendy.[6] Konzultanti z pražské pobočky řeší zhruba polovinu projektů v České republice a na Slovensku a na druhou polovinu se přidávají do projektových týmů působících jinde po světě, kdy přesné rozdělení záleží na individuální domluvě a preferencích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. About BCG. BCG Global [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. 100 Best Companies to Work For 2014 - The Boston Consulting Group - Fortune. CNNMoney [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. 
  3. home. BCG [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Transforming Education on a Massive Scale. BCG Global [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Glassdoor's Top 25 Most Difficult Companies To Interview (2013) - Glassdoor Blog. www.glassdoor.com [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Compare McKinsey, Bain, & BCG: 9 Factors to Consider. Management Consulted [online]. 2013-05-29 [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]