Boston Consulting Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boston Consulting Group
Logo
Právní forma soukromá společnost
Datum založení 1963, v ČR od 2003
Zakladatel Bruce Henderson
Sídlo Boston
Klíčoví lidé Rich Lesser
Oblast činnosti management consulting industry
Služby Management Consulting
Strategy Consulting
Zaměstnanci 6200 konzultantů, 12 000 zaměstnanců celkem. V ČR ~40 konzultantů a ~80 zaměstnanců celkem
Oficiální web www.bcg.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boston Consulting Group (BCG) je mezinárodní poradenská společnost poskytující služby v management a strategy consultingu. V současné době má BCG 85 kanceláří v 48 zemích světa[1]. Mezi klienty BCG patří soukromý, veřejný i neziskový sektor a v současné době její služby využívá více než 2/3 z firem Fortune 500. Magazín Fortune zároveň v roce 2015 zařadil BCG na druhé místo žebříčku nejlepších zaměstnavatelů[2].

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

BCG ročně pracuje na tisících projektů z nejrůznějších oblastí od energetiky, průmyslu, telekomunikací a technologického sektoru po vzdělávání a zdravotnictví.

Jako příklady projektů pro veřejný sektor z nedávné doby lze úvést například vybudování vysokorychlostní sítě internetu pro Australskou vládu s pokrytím všech obyvatel[3] či transformaci vzdělávacího systému v Indickém svazovém státě Harijána[4].

V soukromém sektoru řeší BCG nejrůznější strategické výzvy klientů, ať už jde o zavádění nových technologií, vylepšování profitability, slučování firem a akvizice nebo velké investiční projekty.

Experti BCG v průběhu let vyvinuli mnoho manažerských konceptů které se staly součástí základů teorie řízení podniku. Nejslavnějším z nich je tzv. BCG matice.

Práce v BCG[editovat | editovat zdroj]

BCG je pověstná tvrdým výběrovým řízením kterým musí projít uchazeči o zaměstnanání. Typicky každý musí absolvovat kromě psychometrického testu několik kol pohovorů a úspěšnost se pohybuje pod 2%. Kariérní portál „Glassdoor“ v roce 2013 umístil BCG na třetí místo v žebříčku firem s celosvětově nejtvrdším výběrovým řízením[5].

Pražská pobočka BCG díky rychlému růstu přijímá nové zaměstnance celoročně, kdy nábor míří hlavně na nejlepší absolventy zahraničních ale i českých škol prakticky bez ohledu na vystudovaný obor. Studentům nabízí i placené dvouměsíční stáže, které většina z nich absolvuje v létě před posledním rokem vysokoškolského studia.

V BCG funguje skládání týmů pro jednotlivé projekty mezinárodně, projektový tým má typicky 3–7 členů, na jednom projektu pracuje zhruba 2–3 měsíce a jednotliví členové týmu se vrací domů na víkendy[6]. Konzultanti z pražské pobočky řeší zhruba polovinu projektů v České republice a na Slovensku a na druhou polovinu se přidávají do projektových týmů působících jinde po světě, kdy přesné rozdělení záleží na individuální domluvě a preferencích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  2. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  3. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  4. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  5. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  6. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online.