Boston Consulting Group

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boston Consulting Group
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma soukromá společnost
Datum založení 1963, v ČR od 2003
Zakladatel Bruce Henderson
Adresa sídla Boston, 021 08, USA
Klíčoví lidé Rich Lesser
Charakteristika firmy
Oblast činnosti management consulting industry
Služby Management Consulting
Strategy Consulting
Zaměstnanci 6200 konzultantů, 12 000 zaměstnanců celkem. V ČR ~40 konzultantů a ~80 zaměstnanců celkem
Identifikátory
Oficiální web www.bcg.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boston Consulting Group (BCG) je mezinárodní poradenská společnost poskytující služby v management a strategy consultingu. V současné době má BCG 85 kanceláří v 48 zemích světa[1]. Mezi klienty BCG patří soukromý, veřejný i neziskový sektor a v současné době její služby využívá více než 2/3 z firem Fortune 500. Magazín Fortune zároveň v roce 2015 zařadil BCG na druhé místo žebříčku nejlepších zaměstnavatelů[2].

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

BCG ročně pracuje na tisících projektů z nejrůznějších oblastí od energetiky, průmyslu, telekomunikací a technologického sektoru po vzdělávání a zdravotnictví.

Jako příklady projektů pro veřejný sektor z nedávné doby lze úvést například vybudování vysokorychlostní sítě internetu pro Australskou vládu s pokrytím všech obyvatel[3] či transformaci vzdělávacího systému v Indickém svazovém státě Harijána[4].

V soukromém sektoru řeší BCG nejrůznější strategické výzvy klientů, ať už jde o zavádění nových technologií, vylepšování profitability, slučování firem a akvizice nebo velké investiční projekty.

Experti BCG v průběhu let vyvinuli mnoho manažerských konceptů které se staly součástí základů teorie řízení podniku. Nejslavnějším z nich je tzv. BCG matice.

Práce v BCG[editovat | editovat zdroj]

BCG je pověstná tvrdým výběrovým řízením kterým musí projít uchazeči o zaměstnanání. Typicky každý musí absolvovat kromě psychometrického testu několik kol pohovorů a úspěšnost se pohybuje pod 2%. Kariérní portál „Glassdoor“ v roce 2013 umístil BCG na třetí místo v žebříčku firem s celosvětově nejtvrdším výběrovým řízením[5].

Pražská pobočka BCG díky rychlému růstu přijímá nové zaměstnance celoročně, kdy nábor míří hlavně na nejlepší absolventy zahraničních ale i českých škol prakticky bez ohledu na vystudovaný obor. Studentům nabízí i placené dvouměsíční stáže, které většina z nich absolvuje v létě před posledním rokem vysokoškolského studia.

V BCG funguje skládání týmů pro jednotlivé projekty mezinárodně, projektový tým má typicky 3–7 členů, na jednom projektu pracuje zhruba 2–3 měsíce a jednotliví členové týmu se vrací domů na víkendy[6]. Konzultanti z pražské pobočky řeší zhruba polovinu projektů v České republice a na Slovensku a na druhou polovinu se přidávají do projektových týmů působících jinde po světě, kdy přesné rozdělení záleží na individuální domluvě a preferencích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  2. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  3. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  4. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  5. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online. 
  6. [cit. 2016-07-30]. Dostupné online.