Bostik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bostik
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1889
Sídlo La Plaine Saint-Denis, Paříž, Francie
Oblast činnosti Chemický průmysl
Produkty Lepidla a tmely
Zaměstnanci 5.000 (2009)
Mateřská společnost Arkema
Majitel Arkema
Slogan smart adhesives
Oficiální web bostik.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bostik je globálně působící společnost na vývoj a výrobu lepidel a tmelů, založena v roce 1889 jako Boston Blacking Company v Chelsea ve státě Massachusetts (USA) s původním zaměřením na obuvnický průmysl. S globálním rozvojem firmy bylo započato v roce 1929, po jejím převzetí společností USM (United Shoe Machinery). Dalším významným mezníkem se stal rok 1950, kdy firma začala expandovat na zahraniční trhy a diverzifikovat aktivity do více tržních segmentů.

V roce 1990 se 100% vlastníkem firmy Bostik stává francouzský petrolejářský koncern Total, který sloučením sortimentu Bostik s vlastními značkami lepidel a současně aktivní akviziční politikou firmu přivedl mezi hlavní světové hráče.

V roce 2001 byla založena společnost Bostik Findley, která byla výsledkem fúze dvou největších francouzských petrolejářských koncernů Total Fina a Elf Aquitaine s jejich divizemi na výrobu lepidel Bostik a Ato Findley.

1. října 2004 se oficiální značkou společnosti stává výhradně Bostik, neboť vyslovení slova obsahuje vše podstatné "BO" = Boston, zastupující zakladatelské místo a "STIK" = anglicky lepení.

V současnosti je Bostik 100% součástí skupiny Arkema a je předním světovým výrobcem lepidel a tmelů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]