Borinage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Borinage
Zalesněná halda u Noirchainu
Zalesněná halda u Noirchainu
Rozloha584 km²
StátBelgieBelgie Belgie
Nadřazená jednotkaHenegavsko
Obyvatelé258 000
Důležitá místaMons
Souřadnice
Borinage (červeně) na mapě Henegavska
Borinage (červeně) na mapě Henegavska
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borinage je oblast na jihu Belgie. Protéká jí řeka Haine, největším městem je Mons. Většinu obyvatel tvoří Valoni, hovořící dialektem zvaným borain. Převládajícím vyznáním je protestantismus.

K regionu Borinage se tradičně počítá třináct obcí: Boussu, Colfontaine, Dour, Frameries, Hensies, Honnelles, Jurbise, Lens, Mons, Quaregnon, Quévy, Quiévrain a Saint-Ghislain.

Oblast byla již od starověku nazývána Carbonaria silva díky bohatým zásobám černého uhlí. V 19. století bylo Borinage jeho největším producentem v Evropě[1] (hlavním odběratelem byla Francie) a tvořilo součást souvislého pásu průmyslových a těžebních lokalit na francouzsko–belgickém pomezí zvaného sillon Sambre-et-Meuse. Název oblasti je proto odvozován od nizozemského slovesa boren (kopat).[2] Památkou na těžbu jsou četné haldy roztroušené po krajině. Borinage byla místem zrodu belgického dělnického hnutí: v roce 1885 zde byla založena Belgická strana práce a v roce 1893 se konala krvavě potlačená generální stávka.

V letech 1878–1880 působil v Borinage jako laický kazatel Vincent van Gogh, který ztvárnil život místních havířů na svých raných obrazech, např. Jedlíci brambor.[3] V roce 1934 natočili Henri Storck a Joris Ivens sociálněkritický dokumentární film Misère au Borinage. Život v regionu v období velké hospodářské krize popsal ve svých reportážích také Egon Erwin Kisch.

Po druhé světové válce sem přišly za prací desetitisíce Italů (jedním z příslušníků této migrační vlny byl i zpěvák Salvatore Adamo).[4] Koncem padesátých let začal útlum těžby a v jeho důsledku patří Borinage k nejchudším částem Belgie.[5] Existují zde menší sklářské a strojírenské podniky, v Saint-Ghislain byla otevřena evropská serverovna firmy Google. Významnější terciární sektor funguje pouze ve městě Mons, které se tak od svého okolí výrazně liší.

Zbytky hornické osady Grand-Hornu jsou chráněny UNESCO jako součást komplexu Černouhelné doly ve Valonsku. Oblast je známá také díky středověké legendě o drakovi z Wasmes, kterou připomínají tradiční krojovaná procesí. Mezi lokální speciality patří koláč pagnon borain a nápoj z fíků Bière Darbyste, který zavedli stoupenci Johna Nelsona Darbyho jako náhražku piva. Středověkou památkou je zřícenina hradu Boussu s rozsáhlým parkem. V roce 1792 se na území Borinage odehrála bitva u Jemappes, která byla součástí revolučních válek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]